Delfíni z cirkusu přepravováni v suchých bednách

Delfíni se ve svém přirozeném prostředí vykytují výhradně ve vodě. Pokud je člověk používá pro jakékoliv nesmyslné formy zábavy, měli by  být delfíni udržováni ve vodě. Ve videu, které se povedlo natočit během cirkusového vystoupení je však samice delfína zavěšena v suchých tkaninách v bedně. Jeden z pracovníků cirkusu jí sice přehodil přes hřbet vlhký ručník, voda se z něj však rychle odpaří a delfín trpí v absolutním suchu.

delfini1

Lidé se snažili dopravit delfína do letadla, během nakládání bedny, ve které byl umístěn do nakládacího prostoru, samička volala o pomoc. Dřívěji tento týden se na povrch vynořily fotografie a video záznamy, kde jsou tito dva delfíni přepravování pro představení v Indonéském delfíním cirkuse. Jejich trasa vedla z Jakarty do Balikpapanu, kde se měla uskutečnit další show s delfíny.

delfini2

„Je to ta nejhorší varianta týrání delfínů“, řekla Femke Den Haas, zakladatelka organizace Jakarta Animal Aid Netword (JAAN). „Delfíni mají žít volně v oceánech, kde je jejich tělo nadlehčováno. Pokud je někdo drží na suchu, síla gravitace jim může velmi ublížit. Jsou také velmi náchylní na hluk a extrémní stres, kterému jsou vystavováni je doslova zabíjí.“

V Indonésii jsou tyto cestující cirkusy s delfíny doslova něco jako SeaWorld na kolečkách. Cestují po Indonésii, kde staví dočasné bazény a pódia a nutí delfíny – stejně jako ostatní zvířata, například medvědy malajské – aby předváděli své představení pro platící návštěvníky.

delfini3

Podle Den Haas jsou podmínky, ve kterých  zvířata žijí  opravdu žalostné.Pokud delfíni dorazí do cílové destinace, jako právě tito dva ve videu, pomocí náklaďáku je dopraví do cirkusu, kde jsou přemístěni do malých plastových bazénů. Ačkoliv se konečně dostanou do vody, není pro ně právě toto řešení žádnou úlevou. Bazénky, které se při těchto cestujících show používají, jsou příliš mělké a naplněné uměle připravenou vodou s chlorem. Tato kvalita vody způsobuje veškeré zdravotní potíže delfínů – chlor jim velmi dráždí oči a dochází k popáleninám od chloru a náchylnosti ke kožním onemocněním.

deflni4

Pak je tu ještě stres kvůli představením – v cirkusech je po delfínech vyžadováno předvádět triky jako je sbírání kroužků, skákat salta a skákat skrze hořící obruče. Jakmile show skončí jsou delfíni znovu zabaleni do svých přepravek a náklaďáky nebo letadlem zase dopraveni na místo dalšího představení.

JAAN a Ric O´Barry´s Dolphin Project v současné době spolupracují a snaží se ze všech sil zastavit tyto cestující cirkusy s delfíny v Indonésii. Jedním z kroků k dosáhnutí tohoto cíle je vytváření tlaku na Sriwijaya Air, leteckou společnost, která delfíny přepravuje.

Podobný případ se odehrál v roce 2013, kdy jiná aerolinka Garuda také převážela živé delfíny z Bali na Javu. Po zveřejnění záběrů z převozu delfínů Garuda prohlásila, že již nikdy živé delfíny převážet nebude.

Upraveno z The Dodo