Sea Shepherd chytila japonské plavidlo s mrtvou velrybou

Protivelrybářská organizace Sea Shepherd v neděli zveřejnila fotografie, které podle ní ukazují mrtvého plejtváka malého na palubě japonské lodi.

Skupina říká, že Nishin Maru byla spatřena při snaze zakrýt tělo plejtváka malého pomocí plachty, když se k plavidlu ve vodách Australského velrybího útočiště přiblížila helikoptéra Sea Shepherd. Dvě menší lodě, Yushin Maru a Yushin Maru #2 také zakrývaly své harpuny.

Chráněný plejtvák malý před rozčtvrcením na palubě velrybářské lodi Nisshin Maru.
Plejtvák malý před rozčtvrcením na palubě velrybářské lodi Nisshin Maru.

Kapitán Adam Meyerson z Ocean Warrior, nejnovější hlídkové lodi Sea Shepherd, říká, že posádku chytili „přímo při činu“.

Posádka Nisshin Maru se pokouší zakrýt své harpuny.
Posádka Nisshin Maru se pokouší zakrýt své harpuny.

„Skutečnost, že se japonská posádka snažila zakrýt své harpuny a mrtvého plejtváka na palubě jen svědčí o tom, že věděli, že to, co dělají, je špatné,“ řekla Wyanda Lublink, kapitánka lodi MY Steve Irwin.

Sea Shepherd uvádí, že jde o první zdokumentovanou porážku plejtváka od rozsudku ICJ. V Jižním oceánu hlídkují již pět týdnů.

(Sea Shepherd Global oznamuje svou 11. kampaň na ochranu velryb: Operaci Nemesis)

Australské a novozélandské protivelrybářské skupiny uvádí, že Japonsko využívá skuliny v mezinárodním zákonu komerčního rybolovu z roku 1986/5???, která umožňuje zabíjení velryb, pokud jde o vědecký výzkum. Toho Japonsko využívalo až do roku 2014, kdy Mezinárodní court of justice rozhodl, že japonský vědecký program na Antarktidě musí přestat. Tokyo na jeden rok s velrybářstvím přestalo, ale ohlásilo, že brzy spustí další ‚vědecký‘ velrybářský program, v jehož rámci každý rok zabije až 333 plejtváků malých. Ministr rybolovu uvedl, že program je nutný ke studiu nejlepších metod řízení populace plejtváků a k určení, zda jsou populace dostatečně velké, aby bylo možné znovu začít s komerčním lovem.

Japonští velrybáři se svůj zločin pokusil neobratně zakrýt.
Japonští velrybáři se svůj zločin pokusil neobratně zakrýt.

V pondělním prohlášení zdůraznil australský ministr životního prostředí a energetiky Josh Frydenberg odpor země k zabíjení velryb.

(Jak japonská flotila ulovila bez překážek 333 velryb)

„Australská vláda je hluboce zklamaná, že se Japonsko rozhodlo letos v létě vrátit do Jižního oceánu, aby provedlo takzvaný ‚vědecký‘ velrybolov,“ uvádí prohlášení. „Austrálie se staví proti všem formám komerčního a tzv. ‚vědeckého‘ velrybolovu. Není nutné velryby zabíjet, aby bylo možné je studovat.“

Velrybářský obor japonské Agentury pro rybolov uvedlo, že si je vědomo tvrzení a fotografií Sea Shepherd, ale že se zdrží komentářů, dokud nezíská zprávy z japonského plavidla.

Australské velrybí útočiště zahrnuje australskou exkluzivní ekonomickou zónu, která sahá okolo 370 kilometrů od pobřeží. V hranicích útočiště je zákone zakázáno zabíjet a zraňovat velryby, delfíny a sviňuch.