Zemřel medvěd Quantock zachráněný ze žlučové farmy

Medvěd, který se pokoušel sedřít na žlučové farmě, zemřel v poklidu v azylu. Žlučové farmy, kde medvědi trpí v otřesných podmínkách nejsou v našem současném světě ničím neobvyklým.Jejich žluč je získávána pro využití v tradiční medicíně.

Téměř 13 let po své záchraně zemřel na konci roku 2016 medvěd ušatý – Quantock, a to v azylu China Bear Rescue Center.
Všichni, kdo byli v azylu přítomni v den, kdy dorazil (obrázek níže), si jeho příchod pamatují. Když Quantockova poškozená tvář vykoukla z klece, nikdo nešetřil emocemi – neměl srst, kůži a půlku nosu.

medved1

Za dlouhá léta nepředstavitelného utrpení na žlučové farmě se Quantock pokusil doslova sedřít o železné tyče své klece.
Ale po operaci, při které mu byl odstraněn žlučník, se Quantock začal zotavovat.
Jeho rány se zacelily, i když mu na obličeji nikdy nedorostla kůže, a další přeživší, Weston Super Bear a Dick, mu byli přáteli více než desetiletí.

medeved 2.jpg

Veterinářka organizace Animals Asia Emily Drayton uvedla:
„V nedávných měsících začal Quantock pokašlávat a začalo mu otékat břicho, což jsou známky srdeční choroby. Zdravotní prohlídka potvrdila naše nejhorší obavy. Quantock se nacházel v pokročilém stádiu srdečního selhání. Břicho a hrudník měl plné tekutiny a jeho stav se již nedal léčit. Jeho srdce, které tolik protrpělo, to nakonec vzdalo.“

Pitva potvrdila jako příčinu smrti rozšířenou srdeční chorobu.

Zakladatelka a CEO Animals Asia Jill Robinson Quantockovi vzdala hold se slovy:
„Vždy jsem měla pocit, že Quantock potvrzoval to, co děláme a proč. Jeho bříško bylo plné, jeho srdce bylo šťastné a našel klid a potěšení v životě.
Jeho neustálá chuť na jídlo a hraní tak chytře zakryla medical book of health issues, a znovu stojíme v úžasu před tímto odvážným a stoickým druhem. Miloval a byl milován, na měsíc a zpět, a nekonečně mi teď schází.“

Emily dodala:

„Quantock byl zvláštním medvědem, v každém ohledu. Jeho tvář byla strašlivou značkou žlučového průmyslu. Vážně zjizven a znaven roky věznění, celoživotní rány, které Quantock nesl na svém těle, nám všem sloužily jako připomínka toho, proč jsme tady.
Když přijel zavřený v malé kleci, měl zlomené zuby, fistule byla stále otevřená a teklo z ní a jeho tvář byla sedřená natolik, že se nedala vyléčit. Když si pomyslím, že medvěd, který tolik protrpěl, se stal medvědem, kterého jsme všichni milovali, je to úžasné.
Díky svému duchu, odolnosti a lásce k hrám se stal ikonou. Bude nám hodně chybět a nikdy na něj nezapomeneme. Odpočívej, Quanty, a díky za všechny ty roky, které jsi nám dal.“

medeved3.jpg

Vedoucí medvědího týmu Yang Li řekl:
„Unikl jsi smrti a ukázal jsi nám svou šťastnou a hrdou osobnost.
Pokaždé, když jsem na tvém břiše viděl místo extrakce žluči, opravdu jsem doufal, že lidé, kteří toto utrpení způsobili, se probudí a uvědomí si svou chybu a osvobodí všechny medvědy, kteří každý den trpí.“

(5 věcí, které musíte vědět o získávání medvědí žluče)

Asistent medvědího manažera Xueliang Shi řekl:
„Kdykoliv jsem pohlédl na Quantockovu tvář, musel jsem pomyslet na utrpení, kterým Quantock prošel. Naštěstí v naší dobré péči zde prožil mnoho klidných let.
Měl své přátele a veškeré utrpení bylo za ním. To byl výsledek, po kterém dlouho toužil. Nicméně jeho stav se postupně zhoršoval a neochotně se s ním musíme rozloučit.“

Quantock bude hodně chybět jeho úžasné podpůrné skupině z UK, Moon Bear Rescue. Lee Gibbins spolu s týmem během let neúnavně pracovali pro Quantockova a jejich obětavost pomohla zlepšit životy velkého množství medvědů v Číně.

Upraveno z animalsasia.org