Francie schválila zákon o umístění kamer na jatka

V pátek 13. ledna schválil francouzský národní sněm zákon, který přikazuje povinné umístění kamer na jatka. Toto kontroverzní opatření, které bude realizováno s rokem 2018, následuje nevšední intenzifikace ohlasu společnosti poté, co byla odhalena série šokujících záběrů tajných investigací ve francouzských médiích díky místní organizaci za práva zvířat L214. Hlasování o monitorování postupů při provozu jatek a pracovníků proti týrání zvířat, bezpečí a hygieně uspělo v poměru 28/4. Mezi odpůrce se řadily pravicové a střední politické strany.

Než půjde návrh zákona do senátu v březnu na schválení, bude opatření nejdříve podrobeno zkoušce (v červenci 2017) a to ve 163 jatečních provozech, kamery budou umístěny ve všech prostorech, kde jsou zvířata „přemísťována, držena, znehybňována, omračována a zabíjena“.

Zúčastněné strany, včetně profesionálních ochranářů zvířat, managementu jatek a vládních představitelů, budou mít všichni přístup k záběrům, aby posoudili, jak sestavit finální legislativu.

Francouzská vláda je mírně ovlivňována tlakem silných lobbistických skupin živočišného zemědělství, které vyžadují „počáteční příležitost ke zhodnocení aktuálních podmínek“, ještě před schválením konečného zákona, který přinesl Olivier Falorni, a který je nazván „Zákon o respektu ke zvířatům na jatkách“. Během diskuze, která proběhla v pátek, zmínil ministr zemědělství Stephane LeFoll, „krizi farmářů“ a „respekt k pracovníkům jatek“, aby se zmírnil nával rostoucího vzteku pracovníků v zemědělství. Zemědělské odbory tlačí na další vládní úlevu pro mléčné a masné produkty „vyrobené ve Francii“, zatímco čelí slábnoucímu odbytu masa, nízkým cenám mléka i masa, usilování o vyšší platy, vyšší ceny a nakonec i „neférové“ soupeření s ostatními zeměmi.

Stoupenci práv zvířat, ekologie a progresivní zdravotní péče chtějí, aby skončily také státní dotace pro masný a mléčný průmysl, a vyžadují, aby tyto finance byly využity pro podporu výroby zdravých potravin na rostlinné bázi z udržitelných zdrojů.

Nový zákon včetně nezávislých komisí a národní etické komise jatek dodává i velmi vysoké tresty za porušování krutosti na zvířatech – 6 až 12 měsíců vězení a pokuty od 7 500 do 20 000 euro.

Skupina L214 provádí ve Francii riskantních tajné investigace, aby dokázali, jak rozšířené, rutinní a šokující případy týrání zvířat se zde vyskytují. Skupina zveřejnila záběry, kde byla zvířata mučena, brutálně týrána pracovníky jatek, zatímco byla ještě na živu.
Několik týdnů zpátky bylo tucet aktivistů ze skupiny 269Life zatčeno po vniknutí do jateční haly pro svědectví zabíjení a zastavení produkční linky. Zůstali ležet na zemi, kde se porážejí zvířata několik hodin, než je odstranila policie.

Protesty za práva zvířat stále přitahují větší a větší davy lidí v Paříži, Nice a Lyonu, což přispívá k tomu, že se Francie stává jednou z vedoucích zemí, kde se ochrana zvířat považuje za důležitou sociální otázku a související s enviromentálním úsilím o omezení změny klimatu.

Upraveno z worldanimalsnews.com