Aktivisté z Food Not Bombs byli zatčeni za to, že krmili bezdomovce – opět

Dva aktivisté z Food Not Bombs byli spoutáni poté, co odmítli uposlechnout nařízení policie, aby přestali krmit bezdomovce ve veřejném parku v centru amerického města Tampa.

V sobotu odpoledne se teploty nořily hluboko do nepřátelského území, zatímco se sportovní fanoušci sbíhali k akci v Curtis Hixon Waterfront Park.

V nedalekém parku Lykes Gaslight se scházeli členové bezdomovecké komunity na horkou kávu a bagely, které rozdávala skupina Food Not Bombs.

Nedošlo k žádným hádkám, k požívání nezákonných látek, ani k špatnému chování – pokud nepočítáte to, že město Tampa považuje kávu a bagely za nezákonné.

Proč?

Abyste mohli nabízet jídlo zadarmo potřebným v městských parcích potřebujete zvláštní povolení. Ale získání městského povolení ke rozdávání jídla bezdomovcům dvakrát týdně – k rozložení stolku a otevření sáčků s brambůrky a nabírání bio fazolí a rýže z hrnce – může být nákladnou záležitostí kvůli pojištění, které město vyžaduje.

Vzhledem k tomu, jak často to dělají (bezdomovci taky musí jíst pravidelně, že), se částka dost navyšuje.

Dobrovolníci z Food Not Bombs věděli, že jejich akce je technicky nezákonná. Byli na to upozorněni týden před tímto incidentem.

Přesto to udělali.

Food_Not_Bombs.5871a58de198d.jpg
Dobrovolník servíruje jídlo, zatímco se policie pohybuje opodál.

Výsledkem bylo zatčení sedmi lidí. Za to, že krmili hladové v parku.

Někteří z nich byli zatčeni stále s jednorázovými rukavicemi na rukou.

Když na místo dorazila policie, dali aktivistům tři minuty na to, aby přestali potřebné krmit.

Pak se dali do akce a začali odtahovat dobrovolníky, kteří dál pokračovali v nandavání jídla.

Prosím, obslužte se sami,“ zvolal jeden z aktivistů k shromážděným, zatímco byl tažen pryč.

Muž, který se na poslední chvíli natáhl pro bagel, byl také zatčen. (Podívejte se na video ze zatýkání Erin Sauer níže.)

food_not_bombs_banner-5871a8dfb4b33
„Sníme o lepším světě. Naším zločinem je, že ho děláme realitou.“

V emailu, který byl tisku zaslán v sobotu večer, skupina uvádí, „že neplánuje přestat dělit se o jídlo s hladovými lidmi bez domova a nadále bude vzdorovat zákonům, které kriminalizují soucit a vzájemnou pomoc“.

To se týká i plánovaného setkání v úterý v osm ráno na stejném místě.

Chceme odhalit krutost města v tvář tisícům z naší komunity, kteří zápolí s problémy nejistoty jídla, duševními a fyzickými zdravotními problémy, chudobou a bezdomovectvím,“ uvádí v emailu mluvčí skupiny. „Pokud se město nebude tento problémům věnovat, to nejmenší, co mohou udělat, je nestavit se do cesty jiným, kteří se těmto problémům věnují. Soucit nesmí být nikdy kriminalizován.“

Není to poprvé, kdy byli aktivisté z této skupiny zatčeni za to, že nabízeli jídlo lidem bez domova, a Food Not Bombs není jedinou skupinou, která za to byla v Tampě zatčena. Tampa ani není jediným městem na Floridě, kde je nezákonné nabízet jídlo lidem bez domova bez řádného papírování.

Skupina uvedla, že v Tampě proběhla podobná akce více než stokrát bez problémů, a někteří lidé mají podezření, že to má něco společného s Vysokoškolským turnajem fotbalového playoff a s tím spojenými akcemi, které v Tampě probíhaly celý víkend.

Převzato z ClTampa