Zemřel Tilikum, nejslavnější kosatka SeaWorld

Kosatka Tilikum, která strávila téměř celý svůj život v nádrži zábavního parku, zemřela v pátek večer na následky „onemocnění“. Přesné informace však SeaWorld dosud neposkytl.

36letý samec kosatky Tilikum, kterého zná celý svět, avšak lidé ho nazývají jako „zabijáka“, strávil poslední měsíce svého života izolovaný od ostatních kosatek, což je pro tato společenská zvířata velmi bolestivá záležitost. Stalo se tak poté, co při představení zemřela jeho cvičitelka, Dawn Brancheau.

Minulý rok v březnu se objevila informace, že je Tilikum vážně nemocný a SeaWorld Orlando uvedl, že dokonce umírá. Vzhledem k podmínkám, ve kterých jsou tato zvířata v parcích určených pro zábavu držena, byla tato informace naprosto očekávatelná. Od března se stav kosatky zhoršoval, až nakonec 6.1.2017 svému nešťastnému osudu Tilikum podlehl.

Jedna z nejslavnějších kosatek vůbec se tak přidala mezi nespočet obětí „zábavních“ parků, kde na následky podmínek neslučitelných s alespoň podprůměrně kvalitním životem končí jejich smutné příběhy.

(Tilikum, nejslavnější kosatka SeaWorld umírá)

SeaWorld zveřejnil po jeho smrti v ranních hodinách, že je touto ztrátou „opravdu zarmoucen“ a že i přes veškerou péči veterinářů se nepovedlo kosatku zachránit. Podle nich zemřel samec kosatky na velmi těžkou plicní infekci. Je třeba se však pozastavit nad tím, že péče veterinářů je víceméně naprosto zbytečná, pokud byl Tilikum jako ostatní zvířata chován po většinu života v podmínkách pro ně naprosto nevhodných. Za minulý rok zemřelo v SeaWorld celkem 6 kosatek, včetně několika Tilikových potomků.

„Tilikova smrt velmi zasáhla celou naší SeaWorld rodinu, ale je důležité si uvědomit, že prožil obohacující život v našem parku.“ uvedl ve své páteční zprávě SeaWorld Orlando.

Pro absurdnost tohoto prohlášení snad postačí následující obrázky, na kterých je jeho „obohacující život“ zachycen.

tilikum_01.jpg
Tilikum, jehož tělo je pokryté lanolinem získávaným z ovčí vlny, látkou, kterou se potírají těla vodních savců před dlouhým transportem bez vody.
tilikum_02
V červeném kroužku se nachází Tilikum ve své nádrži – svém „domově“. Na obrázku lze vidět, jak se ocasem tak nosem dotýká konců nádrže.
tilikum_05.jpg
Zhroucená hřbetní ploutev značí nešťastné a nemocné kosatky vystavované stresu.