V manhattanském starožitnictví objevena slonovina v hodnotě více než 100 milionů korun

Manhattanský obchod Metropolitan Fine Arts and Antiques je známý díky své sbírce francouzského skla z 20. století a nyní je nechvalně známý kvůli své roli v největším zabavení nelegální slonoviny v historii státu New York.

Manhattanská kancelář státního návladního a státní ministerstvo ochrany životního prostředí obvinily 22. září majitele obchodu a prodavače z prodávání a nabízení k prodeji nelegální slonoviny v celkové hodnotě více než 100 milionů korun.

Tři osoby jsou obviněny ze dvou bodů nelegální komercializace divokých zvířat. Obchod porušoval posílený zákaz prodeje slonoviny v New Yorku. Zákon, který byl v roce 2014 revidován, zakazuje prodej jakékoliv slonoviny, pokud prodejce není schopen dokázat, že je více než 100 let stará, a pokud je prodávaný předmět tvořen z méně než 20 procent slonovinou. Prodavači starožitných kytar a pián dostali výjimku, protože tyto nástroje jsou často slonovinou vykládané, ale tento obchod prodával mnohem víc než to.

Úředníci v obchodě objevili 126 slonovinových kousků na prodej, včetně dvou párů neřezaných sloních klů v hodnotě 4 a 5 milionů korun.

Obchod razii odmítl komentovat.

„Díky vedení guvernéra Cuoma v prosazování zákazu prodeje slonoviny dál provádíme agresivní zátahy na nelegální slonovinu ve státě New York,“ uvedl v prohlášení  komisař  ministerstva ochrany životního prostředí Basil Seggos. „Celosvětová sloní populace visí na vlásku. Dnešní akcí vysíláme jasný vzkaz pytlákům, pašerákům a dealerům, že jsme odhodláni tuto otřesnou činnost zastavit.“

Ministerstvo odhalilo nelegální slonovinu v obchodě v listopadu 2015, kdy úředníci v utajení koupili slonovinovou řezbu od prodavače Metropolitan Antiques, který úředníkům tvrdil, že jde o mamutí slonovinu. Koupili ji za 50 tisíc korun, zanalyzovali ji a určili, že předmět byl vyroben ze „sloní“ slonoviny.

Úředníci mají v plánu zabavené předměty zničit na Světový den slonů v srpnu 2017 jako součást události Ivory Crush  ministerstva na ochranu životního prostředí.

Sloni jsou v ohrožení z části kvůli nelegálnímu obchodu, černému trhu s každoroční odhadovanou hodnotou ve výší 7 až 23 miliard dolarů. Populační odhad z roku 2016 ukazuje, že dnes se na afrických savanách prochází 352 tisíc slonů afrických – o 30 procent méně než před sedmi lety.

(Proč sloni hledají útočiště v Botswaně)

Odhaduje se, že mezi roky 2010 a 2012 bylo až 100 tisíc slonů zabito pytláky, kteří byli hnáni vysokou poptávkou po slonovině na nelegálním trhu s divokými zvířaty.

Silnější zákony o obchodu se slonovinou, tak jako v New Yorku, jsou nedílnou součástí zachování budoucnosti druhu, říká John Calvelli, ředitel kampaně 96 Elephants Společnosti na ochranu divokých zvířat.

„Je důležité chápat, že zabíjení slonů v Africe může být řízeno obchodem přímo na našem dvorku,“ říká Calvelli a poznamenává, že Spojené státy jsou druhým největším trhem pašované slonoviny na světě, k nejvíce obchodům dochází v New Yorku, Kalifornii a na Havaji.

Ve všech těchto státech byly v posledních třech letech schváleny zákony zakazující domácí prodej slonoviny a Obamova vláda prosadila letos v létě celonárodní zákaz na prodej téměř veškeré slonoviny. Tento pokrok Calvelliho, který spolupracoval s tehdy ministryní zahraničních věcí Hillary Clinton na strategiích na potlačení poptávky po slonovině, povzbuzuje.

„I když je nezbytné zastavit zabíjení v Africe, zastavení pašování těchto produktů je stejně důležité,“ říká Calvelli. „Uzavření trhů v New Yorku, Kalifornii a na Havaji – líhní domácího obchodu – a zvyšování trestů pro ty, kdo jsou v obchodě zapojeni, může pomoci zásadnímu zpomalení poptávky a zároveň záchraně slonů.“

Razie jako ta v Metropolitan Antiques jsou stěžejní pro změnu vnímání slonoviny jako produktu hodného nákupu – ať už je starožitná nebo ne.

„Skutečně to vysílá vzkaz zločincům, že v New Yorku jim to neprojde,“ říká Calvelli. „Pokud budete objeven, budete stíhán. Je to opravdu o vzdělávání Američanů, že nejde jen o problém za mořem, ale právě tady v USA. Legální trh na nějakou dobu zamaskoval ten nelegální, ale nyní není rozdílu: Pokud kupujete slonovinu, destabilizujete Afriku a ohrožujete tato nádherná zvířata.“

Převzato z Take PartTake Part