Při výběru psa se vyhněte mopsům a dalším plochonosým plemenům, žádají britští veterináři

Veterináři naléhají na potenciální „majitele“ psů, aby se vyhnuli plemenům s plochým nosem, jako jsou mopsi, buldoci nebo shitzu, která mohou trpět vysilujícími zdravotními problémy spojenými s jejich fyziologickou stavbou.

Takoví psi, přesněji známí jako brachycefalická plemena, zažívají nárůst popularity, ale jejich zkrácené čumáky je vystavují riziku problémů s dýcháním a jedením i problémů s očima.

Britská veterinární asociace, která zastupuje veterináře po celé Velké Británii, vybízí potenciální „majitele“ psů, aby zvolili zdravější plemeno nebo křížence.

„Veterináři sledují znepokojivé trendy ve zdraví a welfaru psů kvůli vzestupu brachycefalických plemen,“ uvedl Sean Wensley, prezident BVA.

„Potenciální ‚majitelé‘ psů musí zvážit, že tito psi mohou po celý život trpět velkým rozsahem zdravotních problémů, od očních vředů po bolestivé abnormality páteře a závažné dýchací obtíže, které mohou vyústit v jinak vyhnutelné operaci.

„Vzestup popularity těchto psů zvýšil utrpení zvířat a skončil nezdravými zvířaty, takže rozhodně lidi vybízíme, aby si raději vybrali zdravější plemeno nebo křížence.“

(Pět největších mýtů o psech z útulku)

Dr. Rowena Packer, výzkumnice z Royal Veterinary College, uvedla, že zdravotní problémy, kterým brachycefaličtí psi čelí, jsou spojeny s tělesnými tvary vyvinutými během let selektivního křížení. „V podstatě jde o to, že vybíráme tento tvar obličeje, ale ten není slučitelný s přírodou, takže uvnitř se to nezmenšuje tak, jak bychom my chtěli.

„Je pro ně čím dál těžší hýbat se, či dokonce dělat i obyčejné věci jako třeba jíst. Dokonce se pro tyto psy prodává speciální strava, protože je pro ně těžké kousat a polykat,“ dodala Packer.

„Pokud množíte psy s extrémními tělesnými tvary, nezáleží na tom, jak dobrým chovatelem jste, stále stavíte štěňata do velice riskantní situace, kdy mohou trpět velmi dlouhým seznamem problémů.“

Wensleyho varování je alespoň třetím letošním prohlášením BVA o závažných zdravotních problémech, kterým čelí brachycefaličtí psi. Kennel Club uvedl, že problém byl způsoben tím, že byli množeni psi s přehnanými rysy.

Caroline Kisko, tajemnice Kennel Club, prohlásila: „Plemena jako francouzský buldoček a mops prožívají v posledních letech náhlý vzestup popularity, což vede k velké poptávce po nich. To otevírá trh bezohledným množitelům, kteří efektivně ždímají štěňata na zisk, mimo dosah jakékoliv regulace či vlivu, bez ohledu na jejich zdraví a welfare.“

Kisko dodala, že kdokoliv, kdo si chce koupit brachycefalické plemeno by si měl promluvit s „majiteli“ příslušného plemene.

(Arizona zavedla nové pravidlo – všichni psi prodávaní v obchodech s „mazlíčky“ musí pocházet z útulků)

Ale jednatelka jednoho z klubů brachycefalických plemen, která si nepřála zveřejnit své jméno, Kennel Club kritizuje s tím, že organizace registruje štěňata navzdory tomu, že se odchylují od uznávaných standardů plemen. To problém zhoršilo, říká.

Počet registrací plemene jejího klubu v posledním desetiletí závratně stoupl, uvedla.

Upraveno z The Guardian