Proč sloni hledají útočiště v Botswaně

Sloni jsou všude – ve stínu stromů, pijí z řeky nebo si hrají u několika zbývajících napajedel v suchem vyprahlé krajině. Botswana má více slonů než kterákoliv jiná země v Africe – 130451, abychom byli přesní. Alespoň takový je odhad podle Velkého sčítání slonů.

Od okamžiku průzkumu jich bohužel byly již stovky zřejmě zabity.

Botswana je možná jejich posledním útočištěm na kontinentu, ale pytláci již proráží v honbě za slonovinou i její rozsáhlé hranice.

Po dvou letech létání miliony kilometrů napříč 18 africkými státy zveřejnilo Velké sčítání slonů (GEC) výsledky a ty rozhodně nemalují pozitivní obrázek.

V sedmi letech zmizelo 30 % afrických slonů. Při současné míře poklesu zmizí polovina zbývajících tlustokožců za pouhých devět let.

Taková jsou titulková zjištění prvního panafrického sčítání savanních slonů, který byl financován částkou 195 milionů korun spoluzakladatelem Microsoftu Paulem Allenem. Průzkum identifikoval Tanzanii, Mozambik, Angolu a Kamerun jako nejhůře zasažené oblasti.

„V 18 zemích, nad kterými jsme letěli, odhadl GEC 350 tisíc savanních slonů,“ uvedl Dr. Mike Chase z organizace Elephants Without Borders (Sloni bez hranic) v Botswaně, který byl vrchním vyšetřovatelem.

(Lvi mizí z Afriky)

„Od roku 2007 přišla Afrika o 144 tisíc slonů, především kvůli pytlácké krizi. Každý rok přicházíme o téměř 30 tisíc slonů.“

Spočítat všechny africké slony není snadné, zvláště v Botswaně, kde jich je tolik.

Kelly Landen, také z Elephants Without Borders, strávila stovky hodin 90 metrů nad zemí, kdy z malého letadla sledovala a počítala každého slona, kterého spatřila mezi dvěma tyčkami připevněnými ke křídlu.

„Na každé straně letadla jsme měli kameru, takže jsme při počítání pořídili několik fotografií a pak jsme je přepočítali pro případ, že bychom přehlédli mládě,“ uvedla.

Oblast je rozdělena do sekcí, či transeptů, a letadlo létá tam a zpět jako sekačka na trávu – na každém konci se otočí, aby se zajistilo, že se nic nepřehlédne.

„Metodologie je velmi důrazná a přísná. Byla vylepšena skupinou odborníků na vzdušný průzkum. Počty jsou extrapolovány vědou,“ říká Kelly Landen.

K odhadnutí celkové počtu slonů v každé krajině z průzkumného vzorku byl použit statistický vzorec.

Kromě sčítání živých slonů také zaznamenali každou mrtvolu. Na některých místech jich bylo mnoho.

V oblastech severního Kamerunu sčítání našlo 8 mrtvých slonů na každých 10 živých. Při počtu pouhých 148 jedinců jsou vědci přesvědčeni, že na tomto místě brzy vyhynou.

„Při sčítání byly dny, kdy jsem si říkal, že to jediné, co dělám, je, že zaznamenávám mizení jednoho z nejpozoruhodnějších zvířat, která kdy chodila po této planetě, ale musíme mít naději,“ řekl Dr. Mike Chase vedle nově objevené mrtvoly.

Ale udržet si naději je těžké, když vidíte data ze vzdušného průzkumu a důkazy ze sledovacích obojků, které používají na sledování stád napříč velkými oblastmi jižní Afriky.

Organizace Elephants Without Borders byla založena na pomoc vládám při ochraně zvířat, která putují napříč Botswanou, Namibií, Angolou, Zambií a Zimbabwe, ale nyní je jen málo, co mohou dělat.

Satelitní data ukazují, jak se zvířata vyhýbají místům, kde jsou ve větším nebezpečí.

Nasadit sledovací zařízení velkému slonovi je riskantní záležitost.

tracker.jpg

Veterinář nejdřív musí najít bezpečné místo, kde střelí šipku s anestetikem, aby se zvíře nezranilo, až léky zaberou.

Pak musí tým pracovat rychle, aby připevnil obojek, než je slonovi podána protilátka. Pak z bezpečné vzdálenosti sledují, jak se slon staví na nohy.

Data jsou neocenitelná – a nabízí neuvěřitelný pohled na to, jak chytrými, a jak ohroženými, se tato zvířata stala.

(5 důvodů, proč sloni nepatří do zajetí)

I když sloni v minulosti zvesela putovali přes mezinárodní hranice, vliv pytláků v Angole, Zambii a Namibii je nyní omezuje jen na Botswanu.

„Sloni očividně mají kognitivní dovednosti, aby chápali, kde jsou ohroženi a kde jsou v bezpečí, a v tomto případě hledají útočiště a azyl v Botswaně, kde jsou dobře chráněni,“ říká Dr. Mike Chase, který přiznává, že pro všechny tam není místo.

_90982093_elephantmovementsbotswana2005-10.png
Pohyb slonů v letech 2005-2010
_90982097_elephantmovementsbotswana2011-14.png
Pohyb slonů v letech 2011-2014

I bez nejhoršího sucha za posledních 30 let si Botswana nedokáže s tolika slony poradit.

Lov je zde zakázán a přesto, že se druh nachází v krizi, začíná se probírat odstřel.

„V Botswaně máme velké množství slonů-uprchlíků,“ řekl Otisitswe Broza Tiroyamodimo, ředitel státního odboru pro přírodu a národní parky. V současné době je počet slonů na čtvereční kilometr tak vysoký, že to klade velký tlak na životní prostředí.“

Obrovská lidská populace napříč Afrikou rychle obsazuje oblasti, kde mohou tato velká zvířata putovat, a zvyšuje tak množství konfliktů s vesničany.

Ale v tuto chvíli jsou jejich největší hrozbou pytláci a pašeráci sloužící nenasytnému apetitu Asie po slonovině.

Při přeletu nad údolními nivami, které označují hranici mezi Botswanou a Namibií, je hrozba jasná.

V několika posledních týdnech objevila organizace Elephants Without Borders alespoň 21 čerstvých mrtvol – jde o první velký pytlácký incident zaznamenaný v Botswaně.

_90982101_carcass2.jpg

„Pohodlná představa, že botswanští sloni jsou dobře chráněni, byla úplně rozprášena,“ řekl skrz sluchátka helikoptéry.

„Je to to poslední, co bych čekal, že uvidím, a je to mnohem osobnější, když k tomu dojde ve vaší domovině.“

Mrtvola za mrtvolou se rozprostíraly podél řeky – jejich tváře odřezány, aby bylo možné získat co největší množství slonoviny.

Na hranicích hlídkují vojáci – Botswana bere pytláctví velmi vážně – ale vzdálenosti jsou rozsáhlé, finanční zisk pro pašeráky obrovský a riziko pro poslední zbývající slony stoupá den za dnem.

Převzato z BBC