Zerowaste měsíc -# 19 a 20 Kompostování

Jakmile zmíníme slovo kompost, určitě se mnoho z vás hned ohradí, že v bytě se kompostovat ale nedá. Pokud tedy nemáte možnost kompostovat odpad na zahradě, existuje několik možností, jak se kompostování věnovat i v bytě.

Jednou z možností je tzv. vermikompostér, který si můžete vyrobit sami doma a nechat si ho například v kuchyni. Takový kompostér totiž nezapáchá a nemusíte se bát, že by vám doma nadělal binec. Jak si takový kompost doma vyrobit najdete například zde : Výroba vermikompostéru.

Jestliže je na vás první možnost příliš pracná a nevhodná, další možností, jak kompostovat i jako měšťák jsou kontejnery na bioodpad.  Mnohem lepším řešením je však tzv. komunitní kompostování.

20. kompost.jpg

Můžete se domluvit s majitelem či správou domu, zda-li by váš dům nemohl společně kompostovat v jednom kompostéru, který se dá umístit na společném dvoře či jiném domu náležícím prostranství. Samozřejmě nejprve je důležité se dohodnout s dalšími nájemníky, jestli by o takovou příležitost stáli.

Pokud ani tato možnost nepřipadá v úvahu, nezoufejte. Dále můžete ve svém okolí hledat možnosti, jak kompostovat. Zkuste si třeba zjistit, jestli u vás nežijí zahrádkáři, kteří by na svých pozemcích kompostovali a nemohli byste svůj odpad nosit k nim.

Pražské části mají například své lokální kompostovací místa, stačí se dotázat na příslušném úřadě a kompostovat můžete s dalšími obyvateli vaší městské části.

Další informace o kompostování ve městě najdete na Zajímej se.

Než začnete s kompostováním, zkuste se zamyslet nad tím, že spousta „odpadu“ stále ještě není odpad a dá se využít. Například natě z mrkve se dají použít na výrobu skvělého pesta, slupky od brambor na polévku či k upečení a podobně.

(Měsíc bez odpadu)