Sea Shepherd musí okamžitě ukončit kampaň na ochranu želv v Kostarice

Kostarické úřady nutí organizaci Sea Shepherd ukončit Operaci Jairo II, kampaň na ochranu ohrožených mořských želv.

Každý dobrovolník Sea Shepherd, který bude nalezen na obhlídce pláží či se bude zapojovat do ochrany želv, bude zadržen a deportován.

Na Kostarice se v rámci kampaně na ochranu hnízdících samic a jejich hnízd před pytláky Sea Shepherd spojili s policií v Jaco. Hnízda byla přemístěna do líhně provozované policejními složkami Jaco.

Sea Shepherd byla v pátek informována, že policie v Jaco již nemá povolení s neziskovou organizací spolupracovat. Kapitán Osvaldo Rodriguez, ředitel policejního oddělení v Jaco, dostal přikázáno nepracovat se Sea Shpeherd, protože jsou „známými zločinci“.

Poznámka o „zločincích“ podle všeho vychází z červeného oznámení vydaného Interpolem na zakladatele Sea Shepherd kapitána Paula Watsona v roce 2012 kvůli kostarickému obvinění ze zasahování do procesu získávání žraločích ploutví na Kostarice.

„Pro nás dobrovolníky tady na Kostarice jde o velmi složitý okamžik,“ uvedla pozemní velitelka Operace Jairo II Cristina Cely. „Během méně než dvou týdnů jsme zachránili téměř 2000 vajec z pláží Hermosa, Claritas a Jaco, která by s největší pravděpodobností byla upytlačena, a 63 velmi dezorientovaných mláďat, která by neměla šanci, pokud bychom tam nebyli. Naše přítomnost byla velkým rozdílem pro tato vejce a mláďata, ale nyní, díky nízkým myslím musíme přestat a těmi, kdo můžou přijít o vše, jsou želvy.“

Provozní ředitel David Hance dodal: „Jsem znechucen tím, že kostarická vláda je ochotna obětovat životy tisíců želv jen kvůli mezinárodní politice.“

„Každý dobrý ochranářský skutek je v Kostarice po zásluze potrestán,“ poznamenává prezident a výkonný ředitel Sea Shepherd Paul Watson. „Pokud zastavíte odřezávání ploutví žralokům nebo zachráníte malé želvy, kostarická vláda vás bude považovat za zločince. Kostarika je zemí, kde za zachraňování želv můžete být doslova zabiti. Tato vláda může být vždy závislá na stranění pytlákům.“

Před svým návratem do USA minulý měsíc žil kapitán Watson dva roky ve Francii pod ochranou francouzské vlády. Na Kostarice, kde je obviněn ze zastavení kostarického plavidla Varadero I, které nelegálně odřezávalo ploutve žralokům v guatemalských vodách v roce 2002, je stále hledanou osobou.

Po získání povolení od guatemalských úřadů dovést plavidlo zpět kvůli porušování zákona se kapitán Watson pokusil plavidlo zadržet, ale pytláci se osvobodili a unikli směrem ke Kostarice.

Kostarické úřady ten samý měsíc podali trestní oznámení s tím, že se kapitán Watson a jeho posádka pokusili o vraždu sedmi členů posádky lodě Varadero I a poničili jejich plavidlo. Toto oznámení bylo založeno na svědectví ze strany posádky Varadero I. Místní nadace nabídla kapitánovi Watsonovi právního zástupce, nicméně ani on ani jeho určený zástupce nedostali včasné upozornění o předběžném slyšení v této otázce v prosinci 2002.

Sea Shepherd celý incident, ke kterému na moři došlo, natočili, kdežto Varadero neposkytl žádnou dokumentaci.

Přesto, že obvinění z pokusu o vraždu byly později stažena, když soud spatřil záznamy Sea Shepherd, byla přidána nová obvinění. Avšak kapitán Paul Watson nikdy nebyl o tomto vývoji informován ani nedostal výzvu k dostavení se.

Když se kapitán Watson nedostavil k soudu, byl kostarickým soudem prohlášen za „rebela“ a byl na něj vydán zatykač kvůli obvinění z „narušení lodní dopravy“. Toto obvinění přišlo desetiletí po incidentu!

Problém se vyhrotil 13. května 2012, kdy německé úřady zadrželi kapitána Watsona ve Frankfurtu. O šest měsíců později Kostarika podala pozměněnou žádost o vydaní kvůli údajnému „ohrožení lodi a vzdušné katastrofě“, mnohem závažnějšímu provinění, které je obvykle spojováno s terorismem.

V srpnu 2012 vydal Interpol na Watsona červené oznámení kvůli kostarickém obvinění. Kapitán Watson uprchl z Německa po zhruba 70 dnech domácího vězení a nakonec skončil ve Francii.

Historie Operace Jairo

Operace Jairo II, která začala v sprnu letošního roku, se týkala tří lokací začínajících na Floridě, přes Honduras a Kostariku. Kampaň je i dále aktivní v Hondurasu.

(Sea Shepherd spouští operaci Jairo II)

Sea Shepherd poprvé přišli na Kostariku v roce 2014 kvůli Operaci Pacuare, která zachránila životy téměř 3000 mořských želv. Po návratu o rok později byla kampaň přejmenována na Operaci Jairo po Jairovi Mora Sandovalovi, kostarickém obránci želv, který byl 31. května 2013 brutálně zavražděn při pokusu chránit hnízda kožatek velkých.

Na světě najdeme sedm druhů mořských želv. Podle červeného seznamu Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) jsou čtyři z nich považovány za „ohrožené“ či „kriticky ohrožené“, dvě jsou klasifikovány jako „zranitelné“. Mořské želvy patří mezi nejstarší žijící bytosti, jedny z mála, které sledovaly vývoj a vymření dinosaurů. Dnes čelí stejnému osudu jako jejich předchůdci.

Převzato z Sea Shepherd