Norsko má v plánu vybít více než dvě třetiny své populace vlků

Environmentální skupiny kritizují plán, který má lovcům umožnit zastřelit až 47 z odhadovaných 68 vlků žijících v divočině.

Norsko má v plánu vybít více než dvě třetiny svých zbývajících vlků v kroku, o kterém environmentální skupiny říkají, že bude katastrofický pro ubývající členy druhu v přírodě.

Odhaduje se, že v norské přírodě zůstává zhruba 68 vlků, především na jihovýchodě země, ale podle kontroverzních plánů, které byly schváleny minulý týden, jich bude až 47 zastřeleno.

Lov je v této zemi oblíbeným sportem. Minulý rok se více než 11 tisíc lovců přihlásilo o licenci na zastřelení 16 vlků, což je poměr více než 700 žadatelů na každou licenci.

Vláda letošní lov – největší za více než století – ospravedlnila na základě škod na stádech ovcí. Environmentální skupiny to rozporují, uvádí, že skutečná škoda je minimální a reakce je nepřiměřená.

Úřady na žádost o komentář neodpověděly.

Úřady podnikly opatření na zamezení nelegálního lovu vlků. Vlci jsou také lákadlem pro zdejší turisty. Podle vedoucích zelených skupin však nový legální lovný limit jde za rámec toho, co dokáže divoká populace zvládnout.

V rámci opatření bude 24 vlků zastřeleno v oblasti země, která je určená jako vlčí habitat, kdežto dalších 13 bude zastřeleno v sousedících oblastech a dalších 10 v jiných oblastech země.

Podle environmentálních skupin je počet vlků, které úřady chtějí letos zabít, větší než kdykoliv od roku 1911.

(Krvelačnost současných lovců je pohromou pro planetu)

Nina Jensen, vedoucí WWF v Norsku, řekla: „Jde o masovou porážku. Nic takového jsme neviděli po stovku let, od dob, kdy bylo vedoucí politikou, že všichni velcí masožravci mají být zničeni. Zastřelení 70 % vlčí populace není hodné národa, který tvrdí, že mu jde o environmentální otázky. Lidé po celé zemi i vně jejích hranic nyní reagují.“

Uvedla, že ztráty farmářů ze strany vlků byly minimální a poukázala na dohody norského parlamentu z let 2004 a 2011, které stanovují, že populacím masožravců musí být umožněno koexistovat s dobytkem.

„Toto rozhodnutí musí být zastaveno,“ řekla Silje Ask Lundberg, předsedkyně organizace Friends of the Earth Norway (Přátelé Země Norsko). „Díky tomuto rozhodnutí mohou být zastřeleny tři ze šesti rodinných skupin vlků. Vyzýváme ministra životního prostředí, aby tento masakr zastavil. Dnes by se Norsko mělo stydět.“

Převzato z The Guardian