Ekvádor začal vrtat ropu v panenském koutu Amazonie

Ekvádor začal minulý týden vrtat ropu v amazonské přírodní rezervaci známé jako Yasuni, na místě, které se prezident Rafael Correa dříve snažil chránit před výstavbou a znečištěním v rámci průkopnického záchovného plánu.

Correa požádal v roce 2007 bohaté státy, aby darovaly 3,6 miliardy dolarů na kompenzaci zisků ztracených nevrtáním v Národním parku Yasuni. Ale iniciativa byla v roce 2013 shozena ze stolu poté, co přinesla pouhá 4 procenta požadované částky.

Correova vláda obvinila mezinárodní komunitu ze selhání plánu, který byl považován za možný model pro další rozvojové státy, které se pokouší odolat svodům ropných peněz.

Vrtání státní ropnou společností Petroamazonas započalo ve středu 7. září na bloku IIT (Ishpingo-Tambococha-Tiputini) v Tiputini, které se nachází přímo před Yasuni. Ishpingo a Tambococha se nachází přímo v samotné rezervaci.

Correa již dříve prohlásil, že vrtání ovlivní méně než 1 procento rezervace.

„Jde o počátek nové éry ekvádorské ropy,“ uvedl viceprezident Jorge Glas po obchůzce místa minulou středu.

„V tomto novém období je na prvním místě péče o životní prostředí a na druhém odpovědnost komunitám a ekonomice, ekvádorskému lidu,“ řekl reportérům a dodal, že výrobní náklady činí méně než 12 dolarů na barel.

Ekvádor je nejmenším členem organizace OPEC a těžce utrpěl poklesem cen ropy. Podle Světové banky pochází zhruba polovina jeho příjmů z ropy.

Je také jedním z národů s největší biodiverzitou na světě, chlubí se amazonským deštným pralesem, andským pohořím a Galapágskými ostrovy.

Konec ekvádorské záchovné iniciativy ve východním Yasuni, rozsáhlém pásu deštných pralesů na rovníku, vyvolal rozhořčení mezi environmentalisty.

„Jde o nejhůře představitelné místo, kde vrtat ropu. Svět si prostě nemůže dovolit přijít o místo jako Yasuni,“ řekl Kevin Koenig, ekvádorský programový ředitel organizace Amazon Watch.

Pod půdou Yasuni leží okolo 1,67 miliardy barelů ropy.

Vládní představitelé uvádí, že těžbou v Tiputini stoupne ekvádorská produkce ropy na přibližně 570 tisíc barelů denně, ze současných 550 tisíc.

Upraveno z Reuters