Zerowaste měsíc -#16 Domácí mléka

Výroba domácích výrobků obecně je jedna z velmi uspokojujících činností vůbec. Radost ať už ze sebemenšího úspěchu se zkrátka dostaví vždycky a vděčnost, se kterou pak výrobek konzumujete nebo používáte, se nedá s koupenými vůbec srovnat.

Domácí výroba je celkově zerowaste stylu opravdu nakloněna. Pokud si najdete alespoň chvíli času, určitě si doma cokoliv zkuste vyrobit. A začít můžete tím nejjednodušším – domácím mlékem.

Dost často je totiž nákup zrovna rostlinných mlék celkem nešťastná záležitost. Za 80 kč si kupujeme vodu se sójou a cukrem a s 2% kokosu (pokud si koupíte kokosové). Naše domácí kokosové mléko vyjde na cca 15 kč 1,5 litru. Složení je tedy pouze voda a daná surovina.

12528647_530584957143380_961421777_o-1

Na výrobu domácího mléka nepotřebujete žádné extra vybavení, akorát mixér. Postup je vždy téměř totožný, surovinu necháte několik hodin namočenou (tvrdší věci- ořechy, je potřeba nechat namočené ideálně přes noc).  Po máčení nalijete vodu i s obsahem do mixéru, přilijete vodu čerstvou a mixujete. Obecně platí  100g suroviny na 1 litr vody, ale to už je na každém, jak husté či vodové mléko chce. Dost se osvědčí do mléka přidat špetku himalájské soli nebo datlí, pro lepší a výraznější chuť. Rozmixovaný výtvor už jen přecedíte přes plátno, nebo silonku a mléko máte hotové.

Recepty na mléka naleznete například zde : Vegmania.cz