Zerowaste měsíc -#15 Dámské potřeby

Pokud nejste zrovna muž a rádi byste se problematice odpadu věnovali i v rámci dámských záležitostí, dnešní rada vás navede, jak na to.

Nejprve bychom vám však rádi představili celkem zarážející čísla, co se spotřeby dámských jednorázových potřeb týče. Za pětidenní menstruační cyklus žena spotřebuje cca 20 tampónů nebo vložek a na celém světě tak na skládkách končí přes 45 biliónů vložek a tampónů ročně. Na to, že jejich doba rozkladu se pohybuje v řádu několika let, opravdu stojí jejich zerowaste alternativa k zamyšlení.

Pokud vás ani tato čísla nepřesvědčila o jejich katastrofálním dopadu na životní prostředí, možná vás zarazí dopad na vaši peněženku – za celý život utratí ženy průměrně 34 200 Kč za dámské potřeby. Dalším a posledním faktorem, nad kterým bychom se měli pozastavit, je zdravotní závadnost tampónů – každá krabička vás varuje před tzv. toxickým šokem, který mohou způsobit bakterií, které v zavedených tamponech nachází živnou půdu.

Pořád nic? Tak možná vás přesvědčí skutečnost, že konvenční tampony a vložky se dnes již nevyrábějí z čisté bavlny, ale často jsou směsí různých umělých látek a chemikálií, kterými jsou tampóny i vložky napuštěny.

Co vám tedy bezodpadová alternativa nabízí? Menstruační kalíšek!

15-kalich

Tento dokonalý vynález je naprostá spása pro všechny ženy. Začít můžeme jeho životností, která se pohybuje okolo 10 let a více. Jestliže vás kalíšek bude stát 500 Kč (což je jeho průměrná cena), spočítejte si, jak obrovský rozdíl je mezi investicí do něho a do tampónů.

Další výhodou je naprostá zdravotní nezávadnost, je vyroben z lékařského silikonu nebo termoplastu, navíc se do něj krev neabsorbuje jako do látky tamponu.

A nejlepší výhoda na konec, kalíšek je naprosto ekologicky nezávadný, není s ním spojený žádný další vyprodukovaný odpad a po každé periodě ho stačí vyvařit a vydesinfikovat.

Co říct nakonec? Kalíšek je ten správný parťák, „čistší“, pohodlnější, hygieničtější, ekologičtější, levnější, nezávadný a navíc o něm ani nevíte.

Kde jsou kalíšky k sehnání? Koupit je můžete buď na internetu, nebo už téměř v každém obchodě s bio kosmetikou, nově ho nabízí i DM drogerie.

(Měsíc bez odpadu)