Stát Washington vybíjí smečku ohrožených vlků, aby potěšil farmáře

Na počátku měsíce bylo potvrzeno, že smečka vlků obecných, kteří jsou ve Washingtonu ohrožení, bude zabita státním Ministerstvem pro rybolov a divoká zvířata (WDFW). Jedna z pouhých 19 smeček v celém státě bude vysledována a zastřelena, protože letos v létě zabilii její členové zhruba tucet krav.

Podle státního práva, pokud vlci zabijí čtyři a více krav v jediném roce, agentura může podniknout smrtící akci. Dva z vlků smečky byli již zastřeleni 5. srpna poté, co bylo zabito neurčité množství krav. WDFW doufalo, že to smečku odstraší z oblastí s lidmi, ale po několika týdnech útoky na krávy začaly znovu. Teď je na seznamu zbylých devět vlků smečky – včetně čtyř štěňat.

„Je velmi frustrující a zarmucující, že jsme se dostali do tohoto bodu, ale neochotně jsme souhlasili s tím, že v některých případech, pokud vlčí predace na dobytku pokračuje, smrtící odstranění je nástrojem poslední instance,“ řekl Shawn Cantrell, člen státní odborné skupiny a severozápadní programový ředitel organizace  Defenders of Wildlife, ochranářské neziskovky. „Takže takové je naše místo v této situaci.“

Možná se zdá být eliminace 10 procent celkové státní populace ohrožených vlků přehnanou – odhaduje se, že ve Washingtonu žije 90 vlků – jen, aby bylo zastaveno zabíjení několika pár krav, zvlášť pokud uvážíte, že tento stát je domovem milionů krav. A mnoho lidí proti tomu brojí, Defenders of Wildlife v posledních pár dnech odráží mnoho „rozčilených telefonátů“ a skupiny jako kmenová Protect the Wolves se staví proti odstřelu.

Eliminování této smečky samozřejmě nezajistí, že další krávy budou ušetřeny: do teritoria se může nastěhovat nová smečka a udělat to samé. Ale jek to často bývá, když ochrana přírody začíná obtěžovat lidi, tohle rozhodnutí je spíše politické než praktické.