Během prvního dne lovu v Taiji poraženo 20 delfínů

Dvacet delfínů bylo poraženo během prvního dne každoročního lovu delfínů v Taiji na jihu Japonska. Lov v roce 2009 získal celosvětovou pozornost poté, co byl zveřejněn kontroverzní dokument „Zátoka“.

Podle místních novin Kii Mimpo padlo za oběť děsivého lovu v pátek 20 delfínů. „Konečně jsme je chytili. Ulevilo se mi,“ uvedl Yoshifumi Kai, vedoucí místní rybářské asociace.

„Lovci již několik dnů naháněli stáda, kterým se zatím vždy podařilo uniknout. Tato skupina plískavic šedých neměla takové štěstí. Absurdní masakr dospělých delfínů, zatímco mladí se o sebe pak musí na otevřeném moři postarat sami, by měl sloužit jako výzva k akci pro každého,“ prohlásil Ric O’Barry, zakladatel organizace Dolphin Project.

Během šestiměsíční lovecké sezóny naženou místní stovky savců do oddělené zátoky a porazí je. 150 živých delfínů skákavých již bylo předem prodáno mořským parkům, jejichž trenéři dostanou příležitost zvolit si, kdo skončí v zajetí.

Environmentálním organizacím a zvířeckoprávním aktivistům je jakýkoliv protest proti lovu znemožněn japonskými úřady. Ric O’Barry, hvězda dokumentu „Zátoka“, byl na počátku letošního roku dokonce zadržován po dobu tří týdnů poté, co mu byl zakázán vstup do země, a byl ze země deportován.

(Delfíní aktivista a hvězda „Zátoky“ zadržen v Tokiu)

Obhájci lovu říkají, že jde o tradici, a poukazují na to, že tato zvířata nejsou ohrožená. Stejnou pozici zastává i japonská vláda.

„Zabíjení delfínů je neobhajitelné vzhledem k našim vědeckým znalostem o nich. Prokazují sofistikované kognitivní dovednosti včetně vědomí sebe sama a sociálního povědomí,“ řekla Diana Reiss, psycholožka z Hunter College.

(Z Taiji – města delfíních masakrů – se přes Japonsko přelila vlna kyberútoků)