Proč milujeme zvířata a nemůžeme podporovat zoo

Když jsem byl malý, často jsme s rodinou chodili do zoologických zahrad. Jako dítě jsem miloval pandy (a stále miluji!) a myslel jsem si, že vidět je na živo je něco úžasného. Jakmile jsem je však viděl zblízka, došlo mi, že se mají mizerně. Téměř okamžitě mi došlo, že zvířata vězněná v zoologických zahradách jsou smutná a nechtějí být chována v umělém prostředí, kde na ně lidé pokřikují, děti jim bouchají na skla výběhů a jejich tváře oslňuje v jednom kuse blesk z fotoaparátů. Zjednodušeně řečeno, zoo vězní zvířata, která chtějí být svobodná.

captive_dolphin.jpg.662x0_q100_crop-scale

V zajetí jsou zvířata zbavena všeho, co je jim přirozené a co je pro ně důležité. Někdy dokonce z následku nudy a samoty trpí tzv. „zoochózou“. Jelikož si návštěvníci zahrad začínají všímat chování zvířat, které trpí zjevnými psychickými poruchami, ošetřovatelé jim podávají léky na deprese a podobné nemoci, a to například Prozac.

(Žirafa zemřela v bedně při převozu u jedné zoo do druhé)

Některá zvířata jsou nešťastná natolik, že riskují své životy, aby se ze zoo osvobodila. V Zoo Dallas se gorila jménem Jabari snažila utéct ze svého výběhu, ale policie jí v příkopě kolem výběhu zastřelila. Podle svědků na ní návštěvníci házeli kameny. Jen za minulý rok zoo v Kodani zabila zdravou žirafu a následně čtyři zdravé lvi. Letošní rok byl na „vraždy v zoologických zahradách“ opravdu bohatý.

(Dva lvi zabiti po té, co se do jejich výběhu dostal člověk)

Zvířata nejsou schopna žít spokojeně v malých uzavřených prostorech, zejména pak v nepřirozeném podnebí a prostředí. Například sloni přirozeně každý den nachodí až 30 mil, ale osamělá slonice Lucy v zoo Edmonton je během chladného počasí a v době kdy je zoo zavřená, držena v malé stodole, což znamená, že většinu času tráví uvnitř bez možnosti pohybu. Díky těmto faktorům Lucy trpí velmi vážnou a bolestivou artrózou.

valleyzooalberta2008-zoocheck-elephant
Slonice Lucy ve své cele

Ve skutečnosti stráví každý člověk u výběhu jen chvíli a nadšeně čeká, že zvíře předvede něco skutečně vzrušujícího. Ale to se stane málokdy a zvířata nejsou pro návštěvníky atraktivní.

(Další zoo zabila své zvíře)

Abychom ještě dodali, zvířata v zoo si nemohou vybírat ani své partnery, často jsou uměle oplodňována a s jejich dětmi se obvykle obchoduje mezi dalšími zahradami. Čína například pronajímá pandy do zoologických zahrad po celém světě za více než 1 milion dolarů ročně!

Místo návštěvy zoo se můžete o zvířatech dozvědět více například z dokumentů. Když už znáte realitu, nemůžete zkrátka s čistým svědomím zoo navštívit.

Upraveno z The Dodo