Turistické klamy – díl 6.: Potápění s krokodýly

Mít příležitost vidět divoké zvíře zblízka je něco, o čem většina lidí může jen snít. Nebo alespoň by si to člověk řekl. Koneckonců každý den nepřijdete do kontaktu se slonem či lvem, pokud nebudeme počítat velice kontrolované podmínky zoo.

S podivem se zdá, že tomu tak není. Neobvyklé atrakce s divokými zvířaty se objevují po celém světě. Během léta jsme vám už ukázali, proč v Thajsku ani jinde nejezdit na slonech nebo co se skrývá za plavání s delfíny. Kromě těchto „tradičních“ atrakcí však po světě narazíme i na značně ujetější – tygři držení v náklaďácích, kteří lákají davy, sloní atrakce, kde se lidé mohou nechat od slonů namasírovat, nebo dokonce norský hotel, kde mohou lidé spát v blízkosti vlků. I když všechny z těchto interakcí vypadají směšně, jedno určité zařízení nás úplně dostalo.

Crocosaurus Cove v Darwin City v Austrálii se chlubí tím, že má „největší přehlídku australských plazů“, včetně největší sbírky krokodýlů mořských. Nejen, že toto zařízení, které popisují jako „největší městský prožitek divočiny“, ukazuje hromadu zajatých krokodýlů … ale dokonce lidem dovoluje, aby si s nimi zaplavali v rámci atrakce, kterou nazývají „klec smrti“.

Nevíme, jak vám … ale nám to přijde jako dost otřesný nápad.

Umístěním turistů do obrovských skleněných rour umožňuje „klec smrti“ prožít blízké setkání s hladovými zajatými krokodýly během času krmení.

 14068109_1495226780504496_3170025618824809803_n.jpg

Kromě této „vzrušující“ podívané nabízí Crocosaurus Cove možnost „skočit si na naší platformu ‚Lov krokoušů‛ a nechat se vyfotit s mládětem krokodýla mořského v náručí“.

Jop, přesně tak. Až se vynadíváte, jak sebou čtyřmetrový krokodýl mele v malé nádrži, můžete si podržet krokouší mimčo a vyfotit si řadu zábavných a skutečných selfíček, abyste dokázali, že opravdu jste pánem všech predátorů!

(Turistické klamy – díl 1.: 10 nejkrutějších turistických atrakcí)

I když je na tomto zařízení hromada věcí zcela jasně špatně, tím nejnebezpečnějším aspektem je pravděpodobně skutečnost, že tento zábavní park bagatelizuje hodnotu krokodýlů. Tato vysoce nebezpečná zvířata hrají stěžejní roli ve svých přirozených ekosystémech. Tím, že je odebíráme z divočiny a vystavujeme je v miniaturních nádržích – kde jsou neustále obklopeni křičícími turisty, kteří nevynechají žádnou příležitost, aby zaklepali na sklo nebo jinak nepřipoutali pozornost těchto zvířat – můžeme působit devastující dopady na jejich původní habitat. Co víc! Tím, že lidem park dovoluje jednoduše otevřít peněženky a dostat se tváří v tvář těmto predátorům, vysílá vzkaz, že není potřeba je brát vážně a že nejsou ničím jiným než hračkami a rekvizitami pro osobní pobavení.

Upraveno z One Green Planet