Zerowaste měsíc – #8 Nevhazujte reklamu

V poštovních schránkách najdeme z většiny případů místo důležitého psaní a pohledů reklamní letáky a různé prospekty. Distributoři takových reklamních sdělení však nemají s poštou nic společného.

Ačkoliv spousta lidí o reklamní letáky nestojí, ročně se jich v České republice vyrobí přes 4 miliardy. To jsou tuny odpadu. Podle průzkumu dostane česká domácnost za celý rok do své schránky až 15 kilogramů letáků. To jsou zhruba 2 letáky denně. Z toho polovina bývají letáky s potravinami.

Velmi často pak najdeme letáky mnohdy v celých balících nebo krabicích položené na schodech/pod schránkami. V takovém případě je nejlepší kontaktovat distributora letáků (jeho kontakt bývá uveden na zadní straně letáku). Distributor má sám ve svém zájmu co nejvíce zkvalitňovat roznos svých zásilek a pokud roznášková služba letáky nedoručí tak, jak má, ale položí celý balík na schody, porušuje smlouvu se svým zákazníkem.

9-letaky

Nalepením nálepky „Nevhazujte reklamu prosím“ na svoji schránku dáváte doručovateli jasně najevo, že si letáky nepřejete, a jeho povinností je váš požadavek respektovat. Pokud i přes tento signál letáky dostáváte, kontaktuje doručovatele.

(Měsíc bez odpadu)