Zerowaste měsíc -#7 Nakupování bezobalu

Ke snižování odpadu samozřejmě patří i nákupy bez zbytečných, ideálně žádných obalů. Pokud máte to štěstí a žijete v Praze, nebo se sem alespoň občas dostanete, otázku nákupů bez obalu máte vyřešenou.

Přímo na Praze 2 se nachází kamenný obchod Bezobalu , kam přijdete se svými vlastními nádobami (sklenice, krabičky, látkové pytlíky,…) a na váhu si vyberete libovolné suroviny. Obchod nabízí obrovskou škálu potravin jako jsou luštěniny, obilniny,semínka, řadu bylinek, oříšků, ale i čaj, kávu, oleje, mouky, čokoládu,…

Na jejich stránkách si můžete prohlédnout celou jejich nabídku. A pokud do obchodu přijdete nepřipraveni, pod pultem mají prodejci prázdné sklenice, které tam darují lidé a ty vám jsou volně k dispozici.

Další možností jsou pak trhy, nebo přímo stánky, které sypané suroviny nabízí. Například na farmářských trzích často prodejci prodávají na váhu veškerý sortiment, od sušených plodů až po oříšky, čaje, koření, těstoviny, mouky,…

Pokud pro vás není možnost se do Prahy a obchodu bezobalu dostat, využít můžete například internetovou stránku pytlíci.cz. Tam si můžete také vybírat z velkého sortimentu zboží, které vám však přijde v látkovém sáčku,v papírovém obalu, nebo skle. Plast však v jejich nabídce nepotkáte. Na zvážení je pak ekologická stopa takové dodávky.

8-bezobal

Další možností, kde nakoupit bez obalu jsou buď zdravé výživy (například Country life nabízí spoustu potravin na váhu) nebo klasické supermarkety. Tam už se často objevují oříšky, semínka, luštěniny i mouky na váhu. I v obyčejném obchodě tedy můžete bezodpadově nakoupit – mít u sebe vlastní nádoby a síťky či látkové pytlíky na ovoce, zeleninu, pečivo.

Kde pořídíte látkové síťky, pytlíky najdete v našem článku Látkové sítě

(Měsíc bez odpadu)