„Jako by spadla atomovka“: Miliony mrtvých včel poté, co Jižní Karolína aplikovala postřik proti komárům

V neděli ráno začaly jihokarolinské včely umírat ve velkých počtech.

Smrt přišla do Dorchester County, S.C. náhle. Vystresovaný hmyz se pokoušel uniknout ze svých hnízd, jen aby se vzdal v malých skupinách u vstupů do úlů. Mrtvé dělnice pokrývající farmy naznačovaly, že syndrom náhlého vymírání včelstev nebyl na vině — při tomto podivném jevu dělnice mizí, jako by byly vytrženy, a nechávají za sebou žijící královnu a mladé včely.

Hromady mrtvých místo toho signalizovaly, že zabiják není tak tajemný, ale o nic méně ničivý. Vzorec seděl na akutní otravu pesticidy. Podle jednoho odhadu zahynulo v jediném včelíně — Flowertown Bee Farm and Supply, v Summerville — 46 úlů, celkem zhruba 2,5 milionu včel.

Po procházce farmou napsala jedna žena ze Summerville na facebook, že to „bylo jako procházet hřbitovem, čistý smutek“.

Vědec z clemsonské univerzity v úterý posbíral vzorky půdy z Flowertownu, aby dále prozkoumal příčinu smrti. Ale pro včelí farmáře je důvod už zcela jasný. Jejich včely byly otráveny vlastními pesticidy Dorchesteru, oběti války proti komárům přenášejícím nemoci.

(Maryland se stane prvním americkým státem, který zakáže pesticidy zabíjející včely)

V neděli ráno byly části okresu Dorchester postříkány přípravkem Naled, běžným insekticidem, ktyrý zabíjí komáry na dotek. Spojené státy začaly Naled používat v roce 1959, jak uvádí Agentura na ochranu životního prostředí, která poznamenává, že se chemikálie rozptýlí tak rychle, že není rizikem pro lidi. I tak by k vystavení lidí této chemikálii během postřiku „nemělo dojít“.

V částech Jižní Karolíny nejsou náklaďáky s pesticidovými oblaky nezvyklým pohledem, díky programu na kotrolu komárů, který zahrnuje i ničení larev. Vzhledem k současným obavám ze západonilského viru a ziky — v Jižní Karolíně se objevilo několik tuctů případů nákazy zikou po cestování, přestože státní ministerstvo zdravotnictví uvádí, že zatím nikdo nebyl nakažen od místního komára — Dorchester se v neděli pokusil zkusit něco jiného.

Místní úřady se rozhodly upustit od běžných pozemních snah. Poprvé vzlétlo letadlo, které vydávalo Naled jako jemnou mlhu, pršící hmyzí smrt z nebe mezi 6:30 a 8:30 nedělního rána. Okres uvádí, že poskytl dostatek upozornění, informace o pesticidovém letadlu ohlašoval pomocí pátečních novin a v sobotu ve facebookovém postu.

Místní včelaři mají jiný pocit.

Kdybych to věděla, tábořila bych na schodech a dělala, co by bylo třeba, abych křičela: ‚Ne, tohle nemůžete udělat,‛“ řekla včelařka Juanita Stanley. Dodala, že včely jsou jejím zdrojem příjmu, ale že je mnohem více zničená ztrátou včel než „svého“ medu.

14051769_169379546802532_5331403861675041593_n

Okres úmrtí včel přiznal v úterý. „Okres Dorchester si je vědom, že někteří z včelařů v oblasti, která byla postříkána, přišli o své úly,“ uvedl v prohlášení Jason Ward, vedoucí úředník okresu. „Nejsem potěšen, že bylo tolik včel zabito,“ dodal.

Postřik Naledem ze vzduchu není neobvyklý, zvláště u oblastí, kterých se nedá dosáhnout náklaďákem. V jediném roce bylo na Floridě chemikálií vykouřeno více než 6 milionů akrů, jak uvádí Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Agentura v lednu tvrdila, že by tato technika měla být použita na potlačení ziky v Portoriku.

Ale hmyzí neurotoxin nedokáže rozlišit mezi včelami a komáry. Profil chemikálie v databázi pesticidů Cornellovy univerzity varuje, že „Naled je velice toxický pro včely“.

Přesto, že se o insekticidu ví, že zabíjí včely, pro včelaře z Jižní Karolíny nebyl tak významnou hrozbou jako parazité, nemoci a další hrozby. Jak uvedl v červnu 2015 prezident Asociace včelařů Jižní Karolíny Larry Haigh, mnoho okresů provádí postřik v noci, kdy včely pyl nesbírají. Navíc, s dostatečným varováním by včelaři zakryli své úly a ochránili by jídlo a vodu včel před kontaminací.

V neděli to bylo jiné. Obyvatel Summerville Andrew Macke, který chová včely jako koníček, napsal na facebook, že kvůli teplému počasí jsou včely zvláště zranitelné. Jakmile teploty přesáhnou 32 stupňů, včely mohou opustit hnízdo, aby se ochladily a shlukují se před úlem v kouli. Ani Macke ani Stanley své úly nezakryli.

Pak přišlo letadlo.

Třikrát přeletěli přímo nad stromy,“ uvedla Stanley. Poté, co letadlo odletělo, obvyklé bzučení ustalo. Ticho v jeho brázdě bylo jako márnice, řekla.

Co se mrtvých včel týká, Stanley uvedla, že její farma „vypadala, jako by spadla atomovka“.

Obyvatelka Summerville spustil petici na Change.org vyzývající okres Dorchester k ukončení vzdušného postřiku Naledem. Není známo, zda ti, kdo přišli o včely, budou usilovat o jiné postihy.

Podle Světové zdravotnické organizace se nemoc odpovědná za vážné vrozené vady rozšíří do všech zemí obou Amerik kromě Kanady a Chile.

(Vědci zvažují myšlenku, že včely cítí)

Update: Vedoucí úředník okresu Dorchester Jason Ward napsal ve čtvrtek prohlášení pro The Washington Post, aby objasnil, že okres vydal v pátek 26. srpna v 9:15 tiskové prohlášení.

Včelaři, kteří byli na kontaktním seznamu okresu a kteří se nacházeli ve stříkané oblasti, byli kontaktováni s jedinou výjimkou. Scott Gaskins, který řídí program na kontrolu komárů, neuspěl v kontaktování Mitche Yawna, obchodního partnera Juanity Stanley,“ uvedl Ward v emailu.

Druhý problém ohledně včelařů jako pan Macke se týká skutečnosti, že okres neměl tyto lokace na svém seznamu. Avšak kontaktovali jsme Asociaci včelařů Lowcountry a oni nám poskytly jména a lokace jiných včelařů v Dorchester County.“

Převzato z The Washington Post