Sea Shepherd Global oznamuje svou 11. kampaň na ochranu velryb: Operaci Nemesis

Organizace obránců moře, Sea Shepherd Global, vyšle 11. prosince svá plavidla do Jižního oceánu v rámci 11. kampaně přímé akce na ochranu velryb.

Mezníkové rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu z roku 2014 prohlásilo, že japonský velrybářský program v Antarktidě není svou povahou vědecký, navzdory jejich tvrzením o lovu velryb pro vědecký výzkum. Japonci byli také odsouzeni Australským federálním soudem kvůli zabíjení chráněných velryb v Australském velrybím útočišti.

„Pokud nedokážeme velrybářství zastavit v ustanoveném velrybím útočišti, v rámci porušení jak australských federálních, tak mezinárodních zákonů, jakou pak máme naději na ochranu světových oceánů?“ ptá se Jeff Hansen, výkonný ředitel Sea Shepherd Australia. „Musíme se postavit na odpor a bránit velryby vším, co máme.“

Po roční přestávce od velrybářství se japonská velrybářská flotila vrátila do Antarktidy, navzdory odmítnutí jejich revidovaného výzkumného programu Mezinárodní velrybářskou komisí, a porazila 333 plejtváků malých, z nichž byla více než polovina těhotných samic.

(Jak japonská flotila ulovila bez překážek 333 velryb)

„Mezinárodní komunita měla dva roky, aby zajistila, že Japonsko bude dodržovat rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora,“ uvedl kapitán Peter Hammarstedt, předseda Sea Shepherd Australia. „Ale na konci roku japonská velrybářská flotila znovu vypluje z Japonska s velrybami v hledáčku harpun.“

Zklamaní nedostatkem akce ze strany mezinárodní komunity se Sea Shepherd Global připravují na návrat do Jižního oceánu na ochranu velryb s novým hlídkovým plavidlem, Ocean Warrior. Loď byla vystavěna za podpory nizozemské, britské a švédské poštovní loterie. Ocean Warrior je nejrychlejší lodí z flotily Sea Shepherd.

13532951_1065679593513039_7983938384488285195_n.jpg

„Poprvé budeme mít rychlost na dosažení a předehnání japonských harpunových lodí s vědomím, že rychlost může být rozhodným faktorem při záchraně životů velryb v Jižním oceánu,“ říká CEO Sea Shepherd Global, kapitán Alex Cornelissen. Odhadují, že ve svých předchozích antarktických kampaních zachránili životy více než 5000 velryb.

Ocean Warrior dorazí do Austrálie na konci tohoto roku, aby prošla konečnými přípravami na kampaň přímé akce v Antarktidě v sezóně 2016/2017. „11. kampaň na ochranu velryb v Jižním Oceánu se jmenuje Operace Nemesis, po řecké bohyni nevyhnutelné spravedlnosti,“ oznámil Hammarstedt.

Převzato z Sea Shepherd Global

Sea Shepherd spouští operaci Siracusa 2016

Sea Shepherd spouští operaci Jairo II