V iránské divočině už zůstaly jen dvě samice geparda indického

Organizace Iranian Cheetah Society uvádí, že situace je stále kritičtější a kritičtější s klesajícím číslem jedinců geparda indického.

Podle ochránců přírody jsou monitorovány pouze dvě poslední samice geparda indického, žijící divoce v Íránu, které tvoří poslední žijící populaci samic.

Gepardi indičtí, také známí jako gepardi íránští, jsou poddruhem nejrychlejšího zvířete na světě a jsou klasifikování jako kriticky ohrožení, s počtem necelých 40 jedinců vyskytujících se v Íránu.

5760

Jako součástí úsilí o zvýšení podvědomí a ochrany těchto zvířat byli v posledním desetiletí gepardi vyobrazováni například na soupravách fotbalové reprezentace, na známkách a podobných předmětech. Jejich situace je však stále velmi ohrožená.

V úterý proběhl v Íránu Národní den gepardů, který připomíná událost z před více jak dvou desetiletí. Mládě geparda pojmenované Marita přežilo útok lidí z vesnice, při kterém byla matka Marity i oba její sourozenci zabiti. Z Marity se stal národní symbol.

Vedoucí organizace Iranian Cheetah Society Morteza Eslami uvádí, že pomocí kamerových pastí ve volné přírodě se podařilo za poslední měsíce spatřit už jen dvě samice geparda.

„Situace je opravdu velmi kritická,“ řekl. „Monitorovali jsme je velmi pečlivě posledních pět let a populace samic geparda indického dramaticky poklesla.“

Jeden z ochránců přírody, Delaram Ashayeri řekl: „Bohužel čísla samic geparda klesají. V oblastech, kde jsou umístěny fotopasti už delší dobu…stěží vidíte nějaké samice, maximálně jejich mrtvoly.“

Za posledních 15 let zemřelo přibližně 48 gepardů, z toho jen 7 přirozenou smrtí, 21 bylo zabito farmáři, 15 bylo sraženo autem a zbytek zemřel následkem lovu.

Co se týče dvou žijících samic geparda, jedna z nich by měla být v národním parku Turan a druhá poblíž v rezervaci Miandasht.

„V žádných jiných oblastech jsme výskyt samic geparda nezaznamenali poslední dva roky, a to ani v oblasti města Yazd, kde žijí čtyři samci,“ řekl Eslami.

Dva gepardi indičtí – samec Koushki a samice Delbar, jsou drženi v zajetí v Teheránu, ve výzkumném centru. Stále se je však nepodařilo úspěšně seznámit.

Podle Eslami je osud gepardů indických důležitý i kvůli dalším dvěma velkým kočkám – tygru kaspickém a lvu perskému, kteří už v Íránu vymřeli. Tygr kaspický vyhynul už na celém světě, pár jedinců lva perského se vyskytuje v Indii.

ICS na internet vyvěsilo petici, která vyzývá prezidenta, Hassana Rouhaniho, aby se zapojil do řízení, které by mělo například zabránit výstavbě nových silnic a dolů poblíž přírodních stanovišť těchto zvířat, vystavit ploty kolem existujících cest a začlenit do ochrany také místní lidi.

„Nechci být příliš pesimistický, neboť jsem takový nebyl po celé roky své práce v ochraně přírody, ale navzdory velmi kritické situaci máme stále alespoň malou naději,“ řekl Eslami. „Ale je potřeba dělat víc.“

Upraveno z The Guardian