Výzkumníci z missourské univerzity oslepili a zabili šest bíglů kvůli neprůkazné studii

Šest štěňat bylo kvůli studii University of Missouri-Columbia oslepeno a zabito poté, co byly výsledky prohlášeny za neprůkazné.

Ve studii zveřejněné 17. dubna zjišťovali čtyři výzkumníci účinky místní aplikace kyseliny hyaluronové na léčbu poškození oka u psů.

Poté, co bylo šest bíglů – všichni mladší jednoho roku věku – záměrně oslepeno v levém oku, je výzkumníci rozdělili do dvou skupin. Jedna dostala na léčbu kyselinu, druhá ne. Ani jedna ze skupin štěňat v experimentu se z vážného poškození oka nezotavila. Všech šest bylo po ukončení studie zabito, jejich poškozené oči byly vyjmuty a uloženy pro budoucí výzkum.

effects-topical-hyaluronic-acid-corneal-wound-healing.jpg
Obrázky doprovázející studie missourské univerzity ukazují oči psů postříkané kyselinou poté, co byli oslepeni, aby výzkumníci zjistili, zda pomůže vyléčit poškození rohovky. 

Univerzita studii brání tím, že pokusy na zvířatech jsou nutné k nalezení odpovědí na „některé z nejdůležitějších medicínských otázek“. „Protože psi sdílí s lidmi podobné charakteristiky očí, jsou ideálními kandidáty pro rohovkové studie,“ uvedla v prohlášení Mary Jo Banken, mluvčí školy. Dodala, že psi byli „v co nejvíce možném pohodlí“ během testů.

(Nová studie zjistila, že neurovědecké experimenty na zvířatech nejsou potřebné k medicínskému pokroku)

The Beagle Freedom Project, skupina na ochranu psů, nazvala univerzitu nezodpovědnou kvůli jejímu výzkumu, při kterém ignorovala své vlastní standardy pro dostatečné studie.

„Jejich vlastní výzkumný protokol identifikoval, že šest psů je nedostatečných pro tento druh výzkumu, že by potřebovali větší populační vzorek,“ uvedl Kevin Chase, viceprezident organizace. Studie původně požadovala 24 psů. „I pokud by byl výzkum efektivní díky tomu, že by nalévali tuto kyselinu do záměrně poškozených rohovek, byl by odepsán, protože populační vzorek byl příliš malý.“

Chase také tvrdí, že psi mohli být navzdory své slepotě po skončení experimentu adoptováni a ne uspáni. Standardem výzkumného odvětví je uspat každé zvíře využité při pokusech, jakmile je studie uzavřena, uvedl Chase.

(Nové zařízení na množení laboratorních bíglů povoleno!)

16. srpna byl v New Yorku schválen návrh zákona Beagle Freedom, což znamená, že musí být umožněno kočky a psy ve státem financovaných výzkumech adoptovat, místo aby byli zabiti. Podobné zákony byly schváleny také v Kalifornii a Nevadě.

Návrh je pojmenován po bíglech, protože většina pokusů na psech je prováděna právě na nich kvůli jejich přátelské povaze, uvedl Chase.

Převzato z NY Daily News

Organizace The Beagle Freedom Project na univerzitu podala žalobu kvůli týrání zvířat.