Měsíc bez odpadu

Problematika odpadu produkovaného naší existencí je s etickým životním stylem úzce spjata. Chtít pro přírodu, naše okolí a planetu celkově jen to nejlepší je cílem mnoha z nás, kdo se na šetrnějším způsobu života podílíme.

Jak na život bez odpadu jsme vás informovali už v minulém vydání našich novin a ani teď jsme odpadky nechtěli vynechat. Rozhodli jsme se vyzkoušet si 30denní experiment přímo na vlastní kůži. Představíme vám výsledek našeho snažení a během celého následujícího měsíce na našich stránkách uvidíte každý den jednu radu, jak se odpadu vyhnout. Ačkoliv se naše domácnost konceptem zerowaste řídí už delší dobu a množství našeho odpadu klesá na čím dál tím menší objem, zaměření se stoprocentně na produkci nepotřebných obalů a dalších věcí nám doslova otevřelo oči. A co vám budeme povídat, byla to i pěkná sranda.

(Jak na život bez odpadu)

Počátečním krokem bylo vybrání dvou zavařovacích sklenic, do kterých si každá z nás své „úlovky“ shromažďovala. Následující měsíc se stalo naší misí naplnit ji co nejméně. Pokud mohu mluvit za sebe, byla to skvělá zkušenost a pevně doufám, že se stane naší misí už navěky. Jestli si totiž myslíte, že redukovat svůj odpad téměř na nulu je nadlidský úkol, možná vás překvapí, jak jednoduché to ve skutečnosti je.

Prvním krokem určitě je zamyslet se nad svým odpadem. Jestli nejsou některé věci vlastně úplně zbytečné.

Když jsme si sklenice umístily na stůl, začal náš měsíc, který opravdu stál za to. Pravidelné návštěvy farmářských trhů s košíkem, nákupy v bezobalu, hadrové utěrky i kapesníky, kupování jízdenek online a odmítání všeho, co nám dříve přišlo běžné, se však po chvíli stalo naprostou samozřejmostí. Panika v mých očích, když si někdo dal do pití brčko, byla nepopsatelná. 🙂

Na co si tedy dát pozor a kdy nad svým počínáním přemýšlet?

  • při nakupování jídla, kosmetiky, domácích potřeb
  • v restauracích, barech, kdekoliv, kde „hrozí“, že dostanete například brčko, ubrousek
  • při používání hygienických potřeb (kapesníky, odličovací tamponky, dámské potřeby)
  • nosit si s sebou svůj příbor, misku, láhev, hrneček
  • mít u sebe spíše hotovost, při platbě kartou zákonitě vyjede z terminálu účtenka
  • pořídit si hadrové utěrky, kapesníky

Po prvním týdnu jsme si svoje sklenice zdokumentovaly. V jedné se nachází obal od cukru – naprosto zbytečná záležitost, cenovka a obal od obvazu. V druhé sklenici máme jízdenku z vlaku, samolepku z banánu a účtenku z banky. Přijde vám to jako odpad dvou lidí za 7 dní? Samy jsme nemohly uvěřit, jak lehké bylo k takovému stavu dojít. Užívaly jsme si týden na trzích, v letním kině s domácími chipsy a limonádou ve vlastní lahvi.

Sklenice 1.týden

Druhý týden fotíme sklenice znovu, v první přibyl obal od tofu a kalíšek od čajové svíčky. Sklenice číslo dvě je obohacena o další vlakové jízdenky. Naštěstí už víme, jak se dá cestovat bez papírových jízdenek! Tento týden jsme si šly například pro pizzu se svým domácím plechem na pečení a zkusily domácí seitan.

Sklenice 2. týden.jpg

Třetí týden porovnáváme sklenice a nevycházíme z údivu, jak málo toho člověk dokáže vyprodukovat. V první sklenici přibyla jízdenka – jediná, která se bohužel na poslední chvíli nedala koupit online přes internetový obchod. V druhé sklenici je kompostovatelný kartáček na zuby, obal od tofu, pár nových jízdenek a cenovka od trička (koupeného z nouze). V baru vracíme obsluze ubrousky s přáním, aby je dali někomu jinému.

Sklenice 3.týden.jpg

Během našeho čtvrtého týdne se nám podařilo existovat úplně bez odpadků. Obsah našich sklenic zůstal naprosto stejný a my se nad tím vším můžeme konečně pozastavit a celé si to uvědomit. Celý náš měsíční experiment nám pomohl pochopit spoustu věcí a my máme jasno – už nikdy nechceme žít jinak. 🙂

Jaký je tedy náš závěr po absolvování 30denní bezodpadové výzvy? Nebyla to pro nás ani tak výzva. Pochopily jsme, že není třeba se nijak přemáhat nebo dokonce omezovat v běžném životě, abychom co nejvíce redukovaly, či dokonce úplně eliminovaly svoje odpadky. Nemusely jsme vynášet koš a při každé situaci, kdy si kvůli nám někdo klepal na čelo, jsme se výborně nasmály.

Zerowaste Challenge.jpg

Snížení odpadu na téměř nulovou hranici je opravdu snadné a osvobozující. Pokud vás náš měsíc zaujal, sledujte naše stránky a nechte se po celé září inspirovat a motivovat naším skromným návodem na život bez odpadu.

#1 Trhy

#2 Látkové utěrky

#3 Znovupoužitelná brčka

#4 Látkové sítě

#5 Hrnečky

#6 Sypané čaje

 #7 Nakupování bez obalu

#8 Nevhazujte reklamu

#9 Jízdenky

#10 Kartáčky na zuby

#11 Látkové kapesníky

#12 Žiletky

#13 Nádoby na jídlo

#14 Příbory

#15 Dámské potřeby

#16 Domácí mléka

#17 Látkové tašky

#18 Výroba domácích přípravků

# 19 a 20 Kompostování

#21 Zvířecí společníci

#22 Svačiny

#24 Péče o vlasy

#25 Prádlo