Indonéská policie zabavila stovky zmražených luskounů

Podle páteční výpovědi policie zabavily indonéské úřady více než 650 těl kriticky ohrožených luskounů, které našly ukryté v mrazácích, a zatkly podezřelého muže pro údajné porušení zákona ochrany volně žijících živočichů.
_90938693_mediaitem90938692

Policie objevila luskouny, kteří jsou známí jako „šupinatí mravenečníci“ , když vpadla do domu ve čtvrti Jombang na hlavním ostrově Jávy v Indonésii poté, co obdržela zprávy od lidí ze sousedství, kteří projevily obavy kvůli velkému počtu mrazáků, které v domě byly.

V mrazácích pak policie našla celkem 657 luskounů, kteří jsou v Číně považovány za luxusní pokrm a jejichž těla jsou dále používána v tradiční medicíně. Všechna zvířata byla zabalena v plastových pytlích a uložena v pěti mrazácích.

3784

Majitel domu, 55 letý muž, jehož totožnost nebyla zveřejněna, byl zatčen a je považován za podezřelého. Podle indonéského právního systému mají však úřady dostatek důkazů k tomu, aby mohly muže obvinit a účtovat mu pokutu.

Muž nyní čelí pěti rokům ve vězení a pokutě téměř 180 000 korun za porušení zákona chránícího volně žijící živočichy.

„Podezřelý tvrdí, že luskouni nejsou jeho a že ho pouze jeho kamarád poprosil, aby mu je schoval u něho v domě, neboť má dostatek mrazáků,“ řekl policejní mluvčí Raden Prabowo Argo Yuwono a dodává, že už pátrají o po osobě, o které se podezřelý muž zmínil.

Muž, který byl 15. srpna zadržen trvá na tom, že luskouny nikam neprodával, a odmítá policii sdělit, kam měla být zvířata poslána.

Luskouni jsou především v Číně, ale i jiných částech Asie vyhledáváni pro své maso, kůži a šupiny, které pokrývají jejich tělo. Jejich maso je považováno za velkou delikatesu, zatímco kůže a šupiny se využívají v tradiční medicíně a jako materiál pro výrobu módních doplňků, jako jsou boty nebo kabelky.

Podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jsou luskouni v Indonésii kriticky ohroženým druhem.

Upraveno z The Guardian