Aktivisté zaplnili soudní síň při procesu se ženou obviněnou z podání vody prasatům

Zvířeckoprávní aktivisté zaplnili soudní síň v Burlingtonu v Ontariu, zatímco další stáli venku, když započal proces se ženou, která poskytla vodu prasatům v dusném náklaďáku na jejich cestě na jatka.

Anita Krajnc, spoluzakladatelka organizace Toronto Pig Save, je obviněna z přestupku a čelí odnětí svobody v délce 6 měsíců či maximální pokutě ve výši 5 tisíc dolarů za to, že 22. června 2015 nabídla prasatům vodu skrz úzké otvory kovového přívěsu.

Krajnc uvedla, že prasata byla přehřátá a značně dehydrovaná. Skupina natočila i napjatou konverzaci s řidičem náklaďáku, Jeffreym Veldjesgraafem. „Nejsou to lidi, ty pitomá couro,“ říká Veldjesgraaf ve videu. Následující den kontaktoval farmář Eric Van Boekel z Mount Elgin v Ontariu policii. Policie po vyšetřování Krajnc obvinila z přestupku vlévání „neznámé tekutiny‟ do přívěsu.

water-to-pigs.jpg

Veldjesgraaf, první svědek obžaloby, uvedl, že ten den převážel 190 prasat z prasečí farmy Van Boekela, náklad v hodnotě 45 tisíc dolarů. Během 110kilometrového převozu (ca hodina a půl) nedostala žádnou vodu. Uvedl, že trochu vody dostala, jakmile dorazili do Fearman’s. Řekl, že běžně převáží prasata ve věku čtyř až šesti měsíců. Během teplejších dnů snižuje svůj náklad na zhruba 160 prasat.

(Cože? Dát vodu žíznivým prasatům na jejich cestě na jatka je zločinem?)

Veldjesgraaf uvedl, že jeho hlavní obavou bylo, co je ve vodě, kterou skupina v čele s Krajnc prasatům podávala, a jestli to nemůže zvířata kontaminovat. Ale zároveň obhájcům potvrdil, že policii řekl, že by Krajnc a Toronto Pig Save měly být zastaveny, protože „kazí naší obživu‟.

Státní zástupce Harutyun Apel také předvedl Van Boekela, který uvedl, že do Fearman‛s každý rok převeze zhruba 110 tisíc prasat v rámci smlouvy se Sofina Foods. Van Boekel se celý den snažil vyhýbat odpovědím na přímé otázky, soudce ho musel několikrát napomínat, aby odpověděl. Mimo jiné zmínil, že na jeho farmě zemře 1,5 % z více než 100 tisíc prasat, která se tam každý rok narodí – jde tedy přibližně 1500 prasat. Také jsme se dozvěděli, že prasata na jeho farmě nemají přístup ven a každá z prasnic má k dispozici necelý metr čtvereční prostoru. VŠECHNA selátka jsou „zpracována‟ – krátce po narození jsou jim vytrženy zuby, odstřižen ocas a chlapci jsou vykastrováni, vše bez jakékoliv anestezie – a během 24 hodin po porodu dostávají rutinně antibiotika. Očkována jsou ve věku 3, 5, 21 a 35 dní. Od matky jsou odebrána ve věku 21 dní. Pokud se v hale objeví onemocnění, všechna prasata dostávají po dobu 5-7 dní penicilin či sulfonamidy. Van Boekel váhavě připustil, že VŠECHNY prasnice jsou na nějakou dobu umisťovány do porodních klecí. Po několikaminutovém kličkování nakonec přiznal, že všechny prasnice stráví minimálně 10 dní v kleci menší, než je obvyklá porodní klec. Podle něj samozřejmě „pro jejich vlastní ochranu‟ a „kvůli zmírnění stresu‟.

pig-save

Armaiti May, svědek obhajoby a odbornice na welfare zvířat a členka Asociace veterinární medicíny při Humánní společnosti, uvedla, že prasata se zdála být v „těžké tísni‟. Po analýze videa pořízeného Toronto Pig Save May uvedla, že některá z prasat dýchala rychleji než 180 dechů za minutu. Jedno z nich mělo pěnu u pusy. „Nebyla jsem tam, abych prasata prohlédla a teď jsou už poražená,‟ uvedla May. „S docela slušnou mírou jistoty mohu říct, že je velice pravděpodobné, že byla v těžké tísni.‟

Obhájci mají v plánu soudci Davidu Harrisovi představit video virtuální reality, které zobrazuje vnitřek jatek. K tomu pravděpodobně dojde 3. října, na kdy je stanoveno další stání a kdy bude vypovídat i Krajnc.

14095896_10153665621841459_2650773386343557064_n

Další data jsou stanovena na 3. října v Burlingtonu, 1. listopadu v Miltonu a 10. listopadu v Burlingtonu.