Pro londýnské chrty je závod u konce

Poslední chrtí okruh v Londýně má být uzavřen, aby udělal místo pro fotbalový stadion. Kritici to oslavují jako konec „krutého sportu“ v britském hlavním městě.

Chrtí okruh ve Wimbledonu na jihozápadě Londýna byl po několik let posledním zbývajícím okruhem v hlavním městě a domovem „prestižního“ English Greyhound Derby, Royal Ascotu psích závodů. Byl v provozu od roku 1927.

Ale odvětví, které ročně vydělá 3 miliardy dolarů, je už roky v poklesu po sérii skandálů s dopováním psů, nelegálními sázkami, krutým výcvikem, sázkovými podvody a masovým zabíjením psů s odhalením z roku 2006, že majitelé a trenéři platili za porážku a pohřbení alespoň 10 tisíc neúspěšných chrtů. Za každého psa zaplatili v přepočtu 400 korun. Odhaduje se, že je v tomto odvětví každý rok uspáno minimálně 2000 vysloužilých psů.

Londýnský starosta Sadiq Khan nyní souhlasil s tím, že psí okruh bude přebudován na stadion, centrum volného času a 600 domovů.

Fotbalový stadion se stane domovem týmu AFC Wimbledon, který se svého zastaralého stadionu musel vzdát před dvěma desetiletími kvůli bezpečnostním pravidlům po katastrofě v Hillsborough v roce 1989.

Rostoucí tlak na větší stadion z AFC Wimbledon – který byl založen v roce 1889 a vyhrál FA pohárové finále proti Liverpoolu v roce 1988 – přichází  ve chvíli, kdy stoupají po žebříčku anglického fotbalu s šesti postupy v 13 sezónách, nyní sedí v třetí nejvyšší anglické lize.

Khan prohlásil, že přestavba bude pro Londýňany přínosná. Jeho zásah zvrátil rozhodnutí jeho předchůdce Borise Johnsona, který okruhu a churavějícmu psímu sportu udělil milost.

„Udělal jsem si čas na konzultaci s místními obyvateli, ochodníky a dalšími zaujatými stranami,“ uvedl Khan.

„Zvážil jsem veškeré dostupné důkazy a jsem si jistý, že stadion a centrum volného času bude mít pro Londýňany a širší komunitu velký přínos v budoucích generacích.“

Poté, co chrtí závody přišly v roce 1926 do Británie, velikost publika dosáhla svého vrcholu v roce 1945 na 50 milionech. V roce 1960 se odhadovala účast 16 milionů diváků, v roce 1993 to byly čtyři miliony, v roce 2013 poklesla na dva miliony.

(Zákaz chrtích závodů v Novém Jižním Walesu v parlamentu)

Organizace na ochranu zvířat včera rozhodnutí uzavřít poslední londýnský okruh a nahrazení „krutého sportu tím skutečným“ oslavovaly.

Závodní organizace Greyhound Board of Great Britain (GBGB) uvedla, že je rozhodnutím zklamána.

„Uzavření posledního chrtího stadionu s londýnským PSČ je velkým zásahem pro sport a pro lidi Londýna,“ uvedla v prohlášení.

V Austrálii předložila vláda Nového Jižního Walesu legislativu na zákaz psích závodů poté, co vyšla na povrch zpráva o krutých praktikách v tomto odvětví.

Převzato z Daily TelegraphDaily Telegraph