Proti velké amazonské přehradě se postavili domorodci, o environmentální licenci přišla

Plány na výstavbu obrovské hydroelektrické přehrady v srdci amazonského deštného pralesa byly zastaveny brazilskou environmentální agenturou kvůli rostoucím obavám o osud domorodých komunit a zvířat žijících v oblasti.

8000megawattová přehrada São Luiz do Tapajós (SLT) by byla šestou největší hydroelektrickou přehradou na světě, sahající přes 8 kilometrů širokou řeku Tapajós a utápějící 376 čtverečných km deštného pralesa, který je domovem zhruba 12 tisíců indiánů Munduruku.

Ale agentura na ochranu životního prostředí Ibama jí neočekávaným prohlášením ve čtvrtek odebrala stavební povolení s tím, že environmentální studie dopadu (EIA) předložená konsorciem brazilských, evropských a další společností ve snaze přehradu postavit nepředložila dostatek důkazů na posouzení jejích společenských a ekologických dopadů.

Lidskoprávní skupiny a environmentalisté již dříve uvedli, že společenská a ekologická rizika byla hrubě opomenuta, včetně dopadu na biodiverzitu, vodní ekosystémy, emise skleníkových plynů a důsledků na komunity po proudu.

Vůdci lidu Munduruku, kteří mohli přijít o velkou část své rodové půdy a byli by donuceni se stěhovat, oznámení přivítali. „My lidé Munduruku jsme zprávou velmi potěšeni. Je to pro nás velice důležité. Teď budeme dál bojovat proti dalším přehradám na naší řece,“ řekl Arnaldo Kabá Munduruku, vůdce Munduruku.

2499.jpg
Arnaldo Kabá Munduruku Foto: Fábio Nascimento/Greenpeace

Mezinárodní environmentální a lidskoprávní skupiny uvedly, že oznámení, jen pár hodin před počátkem olympijských her, je bodem zvratu pro ochranu největšího deštného pralesa na světě.

Vedoucí lesní kampaně Greenpeace Sara Ayech uvedla: „Přehrada Tapajós by zaplavila do zapomnění celá území amazonského deštného pralesa, domova domorodých civilizací a ohromné různorodosti divočiny.“

0611_mg_Tapajós-River-in-area-to-be-flooded-by-the-São-Luiz-do-Tapajós-Dam.jpg
Brazilská řeka Tapjós v oblasti, které měla být zaplavena přehradou SLT Foto: Philip Fearnside

Christian Poirier z Amazon Watch řekl: „Na takové vítané oznámení brazilských úřadů jsme čekali po více než desetiletí, zatímco jsme byli svědky tragického a nepotřebného přehrazování řek Madeira a Xingu.“

Brent Millikan, programový ředitel v International Rivers, uvedl: „Dnešní rozhodnutí je velkým vítězstvím pro Munduruku, jejich spojence a vládu zákona v Brazílii a vysílá zprávu celému kolosu tohoto průmyslu v Amazonii.“

O licenci na přehradu Tapajós může být znovu požádáno, ale vzhledem k nákladům na předělání dopadových studií od začátku a k současné recesi, v které se Brazílie nachází, se to zdá nepravděpodobným.

Ministr životního prostředí José Sarney Filho v rozhovoru uvedl, že přehrada Tapajós byla „zcela postradatelnou“ a může být kompenzována energií z menších elektrických generátorů a další zdrojů, třeba větru.

Náměstek ministra energetiky Paulo Pedrosa však prohlásil, že konečné rozhodnutí o pokračování projektu je na prozatímním prezidentovi Michelu Temerovi.

Přehrada SLT je největším z pěti navrhovaných vodních projektů na Tapajós. Tucty menší přehrad jsou také plánovány na přítocích po celé pánvi Tapajós.

Podle brazilské ústavy nemohou být domorodí lidé donuceni opustit svou zem, s výjimkou války či epidemie. V červnu začali Munduruku vymezovat své teritorium v Tapajós v naději, že ho zachrání.

0611_mg_Self-demarcation-of-Sawré-Mubyu-indigenous-land-by-the-Munduruku.jpg
Demarkace rodové půdy Munduruku. Tato domorodá skupina představuje značný odpor proti přehradám na řece Tapajós. Foto: Philip Fearnside

Kampaně nyní vyzývají Temera, aby práva Munduruku formálně uznal.

Převzato z The Guardian