Celníci zabavili 2000 mrtvých mořských koníků

Francouzští celníci zabavili zhruba 2000 mrtvých mořských koníků v balíčcích z Guiney, které měly skončit ve Vietnamu. 

Mořští koníci jsou chráněni podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (Cites). 

(Zadržen otřesný náklad 4000 norčích kožešin, poloviny tuny medvědích tlap a mamutích klů)

Těla ohrožených tvorů byla vysušena a zabalena do plastových pytlů. Ty byly odhaleny v poštovních balíčcích 28. července a 8. srpna 2016. Celníci v prohlášení v pátek uvedli, že měli skončit ve Vietnamu, kde by byli využiti v tradiční medicíně či prodáni turistům. Podle organizace Endangered Species International je každý rok pro tradiční východní medicínu využito více než 20 milionů koníků. Pilulky z jejich těl údajně urychlují růst. Také mají vyšší hladinu kolagenu, kvůli čemuž jsou využívány jako alternativa botoxu.

Podle současných odhadů koníci vyhynou v příštích 20 až 30 letech.

Francouzští celníci podobné náklady zabavují poměrně často – Francie je (podobně jako ČR) frekventovanou zastávkou pašeráků živých či mrtvých zvířat. V únoru 2015 se francouzským celníkům podařilo zadržet přibližně 19 tisíc koníků na cestě z Madagaskaru do Hongkongu. Tento náklad měl hodnotu pěti a půl milionu korun. Další balíky byly zadrženy v červenci a srpnu, ty byly odeslány z Conakry v Guinee a mířily do Hanoje.

Jako součást boje proti obchodu s chráněnými druhy zakázal ministr životního prostředí veškerý obchod se slonovinou a rohy nosorožců ve Francii.