Zákaz chrtích závodů v Novém Jižním Walesu v parlamentu

Legislativa zakazující chrtí závody v Novém Jižním Walesu bude pravděpodobně během několika týdnů schválena poté, co byla cesta tohoto kontroverzního návrhu skrz parlament urychlena Bairdovou vládou.

Předpokládalo se, že zákon bude prodiskutován v nižší komoře ke konci tohoto měsíce poté, co ve středu večer prošel legislativní radou. Ale místopředseda vlády Troy Grant pospíchal po tiskové konferenci v sydneyském operním domě zpět do parlamentu, aby ve čtvrtek ráno legislativu předložil k diskuzi.

„Chápeme, že lidé, které to ovlivní, potřebují vědět, co pro ně bude dostupné, aby mohli plánovat do budoucna,“ prohlásil Grant, když návrh na zákaz chrtích závodů předložil.

„Proto se vláda zavazuje, že ohlásí balíček opatření, která jim pomohou a podpoří je v prvních třech měsících po schválení tohoto zákona.“

Vláda správné množství finanční pomoci projedná se zástupci odvětví, uvedl.

Tento balíček bude také zahrnovat tréninkové programy, které pomohou lidem v tomto odvětví najít novou práci, obchodní rady a specializovanou podporu psychického zdraví.

Laboristé, Střelecká, rybářská a farmářská strana (SFF) a Křesťanští demokraté ve svých pokusech potopit rychlý průchod návrhu skrz horní komoru neuspěli poté, co liberální poslanec Duncan uspěl v prohlášení situace za urgentní.

(Australský Nový Jižní Wales po skandálu zakáže chrtí závody)

Tento krok byl Peterem Primrosem z Labor označen za „frašku“. Dodává, že opozice dostala kopii návrhu jen 10 minut před tím, než začalo parlamentní řízení.

The Robert Brown z SFF mezitím odsoudil koalici za to, že odmítla dodatky zaručující kompenzaci pro závodní odvětví, a za omezování veřejné půdy, která se dříve používala pro závody. Zákaz označil za „zatracenou potupu“.

Diskuze o novém zákoně v dolní komoře byla odložena na další jednací týden na konci srpna.

Mluvčí labouristů pro závody, Michael Daley, okamžitě představil návrh na zvrácení zákazu, který místo něj stanovuje nové regulace na reformu odvětví.

Také vyzval poslance Národní strany, kteří se vyslovili proti zákazu, aby přerušili spojení s liberály a blokovali legislativu v parlamentu.

(179 trenérů a majitelů psů obviněno z nelegálního vývozu závodních psů)

„Národní strana udělala chybu a je mi líto mnoha jejich poslanců,“ řekl Daley v parlamentu.

„(Ale) zklamání z tohoto chybného rozhodnutí jejich vedení bledne v porovnání se zklamáním, které pro ně chystají voliči,“ uvedl.

Jakmile zákaz vejde v platnost 1. července příštího roku, každý, kdo bude přichycen při organizování závodu, bude čelit až jednomu roku odnětí svobody a maximální pokutě 11 tisíc dolarů.

Navrhovaný zákon také zakazuje vývoz chrtů do jiných států bez písemného povolení Greyhound Racing NSW, než vejde zákon v platnost.

Převzato z 9News

UPDATE: 25. srpna 2016 oznámil premiér Mike Baird na svých facebookových stránkách, že návrh zákona prošel oběma komorami parlamentu.