Úzkostná žirafa zemřela v bedně při převozu ze zoo

Sedmiletý samec žirafy Hsiao-chiu zemřel poté, co se taiwanská Taipei Zoo rozhodla umístit ho do bedny a přepravit ho do 90 kilometrů vzdálené Leofoo Village Zoo, kde by se množil.

Představitelé zoo původně měli v plánu, že by se sedmiletý samec množil s žirafami s odlišným rodinným pozadím, aby se předešlo příbuzenskému křížení.

I když pro jeho smrt může existovat několik důvodů, mnohé zdroje uvádí, že hlavní příčinou jeho skonu byla úzkost, kvůli které jeho už tak křehké tělo selhalo.

Hsiao-chiu byl uzavřen v přepravní bedně, v které se nedokázal postavit. Podle pitvy provedené na fakultě veterinární medicíny národní taiwanské univerzity to způsobilo akutní poranění svalů. Navíc utrpěl hemoragický zápal plic, kvůli čemuž se mu těžko dýchalo. Zvětšila se mu játra a slezina, na ledvinách se objevilo několik bílých skvrn.

Poškození svalů mu spolu se zápalem plic mu znemožnilo postavit se a nakonec vedlo k úmrtí vyčerpáním.

(5 věcí, které si musíme přestat říkat o zoo)

Podle prohlášení taipeiské zoo si zaměstnanci po naložení Hsiao-chiu do bedny všimli, že v bedně zapáleně bojoval, když kolem 3. hodiny ranní míjeli expozici hrochů. Proces okamžitě zastavili a Hsiao-chiu objevili ve skloněném postoji. Žirafa byla stále dost při vědomí, aby se v tuto chvíli dokázala sama postavit.

Nicméně procedura byla o deset minut později ukončena, když zjistili, že Hsiao-chiu znovu zkolaboval. Žirafa byla převezena do své původní expozice, aby byla ošetřena. Aby Hsiao-chiu dostali z bedny, z rozhodnutí veterináře ho uspali. Po dvou hodinách se jim ho konečně podařilo z bedny vyložit. Během té doby byly jeho životní funkce stálé, uvádí prohlášení. Veterinář zkontroloval jeho stav, následně mu udělal i rentgeny. Po vyšetření mu podali protilátku.

Hsiao-chiu pomalu znovu nabyl vědomí, ale ošetřovatelé uvedli, že jeho dýchání bylo nepravidelné. Po dvaceti minutách akutního ošetření veterinář potvrdil, že Hsiao-chiu přestal dýchat a jeho srdce se zastavilo. Zoo jeho smrt oznámila v 7:30 místního času.

Hsiao-chiu se narodil v této zoo 30. prosince 2008 samici Chang-hsiao a samci Chu-chung.

Není to poprvé, kdy zvíře ze zoologické zahrady zemřelo při převozu. Převoz zvířat ze zoo může být náročný a vystavuje zdraví zvířat velkému riziku. Minulý měsíc zemřel v Mexiku zdravý gorilí samec Bantu. Zatímco byl uspán, aby byl převezen do 500 kilometrů vzdálené zoo, kde se měl množit, jeho srdce vypovědělo službu.

(Gorilí samec Bantu zemřel na infarkt po podání sedativa)

Není to ani poprvé, co zemřela žirafa v této zoo. Minulý rok zde zemřelo mládě žirafy na podvýživu, když ji její matka nedokázala nakrmit. Lidé se ji snažili vyživovat uměle, ale bez úspěchu.

„Lidé si představují, že přijdou do zoo a že je to samostatná jednotka a že tam jsou její zvířata,“ říká Irus Braverman, profesor právnické fakulty SUNY Buffalo a autor „Zooland„. „Ale ve skutečnosti je to spíše jako ekosystém, jakkoliv je umělý.“

Navzdory nutným výletům, které mají tento ekosystém udržet geneticky rozmanitý, mnoho zvířat tento očistec přežije. Ale Hsiao-chiu prostě nebyl dost silný, aby takovou cestu zvládl.

Upraveno z Dodo

 

1 komentář: „Úzkostná žirafa zemřela v bedně při převozu ze zoo

Komentáře nejsou povoleny.