Cena za inovaci: Sothic Bioscience může zachránit ostrorepy před vyhynutím

Irský start-up Sothic Bioscience Ltd se chystá proniknout do oblasti v sektoru medicínských zařízení, který měl v roce 2014 hodnotu ve výši 485 milionů dolarů. Společnost je přesvědčena, že má produkt, s kterým se jí to podaří, a pokud uspěje, nabídne i další výhodu: zachrání ostrorepy před vyhynutím.

Ví to jen málo lidí, ale když přijde na medicínské nástroje a farmaceutické výrobky, jsou ostrorepové neopěvovanými hrdiny. Jejich krev má jedinečné vlastnosti, které zaručují absolutní jistotu, že injekční produkt či implantovatelné zařízení je naprosto sterilní. Důkaz o bezpečnosti je dobrý pro lidi, ale jsou to krabi, kdo nesou následky. Aby se získala jejich krev, jsou odchyceni, vykrveni a navráceni do moře. Údajné procento ztráty se pohybuje od několika procent až k 35.

(Krvavá sklizeň)

Biosyntetický ekvivalent

A k radosti ostrorepů právě tady přichází Sothic Bioscience z Corku. Společnost vyvinula „biosyntetický“ ekvivalent produktu, který se získává z krve ostrorepů, který je „nerozeznatelný“ od krabí verze, říká výkonný ředitel společnosti Stephen Geary. „Neexistuje žádný podobný produkt, je to úplná novinka,“ říká.

140829153439-extracting-horseshoe-crab-blood-horizontal-large-gallery
Proces získávání krve ostrorepů. Poté, co je biomedicínští sběrači donesou do laboratoře, propíchnou tkáň okolo jejich srdce a vypustí až 30 % jejich krve. Ostrorepi jsou pak navráceni do oceánu daleko od místa, kde byli chyceni, aby se předešlo opakovanému vykrvení. Celý proces zabere 24 až 72 hodin. Průmysl tvrdí, že zvířat nezemře mnoho. Podle lišících se odhadů ve skutečnosti zemře 10 až 30 procent vykrvených zvířat.

Pokud by zdravotnická odvětví přešla na produkt Sothic Bioscience, předešlo by se riskantnímu problému. Atlantičtí ostrorepi se nachází jen podél severovýchodního pobřeží Severní Ameriky a přesto, že v současnosti není tento druh pod žádnou hrozbou, poptávka po výrobku z jejich krve (LAL čili limulus amebocyte lysate – amébocytový lyzát z ostrorepa) každý rok vzroste o 12 procent. To by mohlo vést k tlaku na kraby.

„[Medicínsko-technologické] odvětví na tomto produktu závisí a každý rok ho spotřebuje čím dál víc a lidé zaplňují tuto mezeru tak, že spoléhají na neudržitelný zdroj. Je to slabý článek, jediný bod selhání,“ říká Geary.

Dokonalost sterility

Ekvivalent LAL, který společnost vyvinula, by kraby z výrobní linky úplně odstranil. Produkt byl testován, aby se ukázalo, jak dokonale dokáže sterilitu odhalit.

„Pokaždé, když je použito injekční či implantovatelné zařízení, musíme mu věřit. Musí být ověřeno nejen jako biologicky sterilní, ale i apyrogenní. Pyrogen je vedlejším produktem bakteriální kontaminace a u pacienta může způsobit vysoké horečky či dokonce smrt,“ říká. „Dokázat, že je něco sterilní, nestačí, kontroloři po celém světě vyžadují, aby produkt byl i apyrogenní, jakožto konečný krok kontroly kvality.“

Sothic Bioscience je tradičním start-upem. Byla založena v dubnu 2015 a v současné době zaměstnává dva lidi, své spoluzakladatele, Gearyho a dr. Piotra Jakubowicze. Gearyho pozadím je inženýrství a farmaceutický biotech a Jakubowiczovo je v materiálech a biochemii, ale oba byli zapojeni do množství společností a rozvinuli si obchodní prozíravost.

Vyvinutí alternativy ke krabí LAL Geary poprvé zvažoval v roce 2011, kdy procházel tréninkem v kontrole kvality. Měl pocit, že je „neobvyklé“, aby celé odvětví spoléhalo na tak nejistý zdroj produktu, a začal se dívat po alternativách.

Minulý rok oba učinili poslední krok poté, co se dostali do startupového akcelerátoru IndieBio. „Byli jsme schopni zprovoznit a získat laboratoř v UCC, abychom se o to pokusili,“ říká.

„Byl to tříměsíční sprint výzkumu a vývoje a podařilo se nám objevit, jak vyrobit LAL in vitro bez jakýchkoliv krabů. Vymazali jsme je z rovnice,“ říká Geary.

(Krabi cítí bolest: Studie mění smýšlení o ochranném statutu bezobratlých)

Patenty

Požádali o patenty, aby si ochránili duševní vlastnictví své „nové biotechnické platformy vyvinuté právě tady během loňského léta“. Testy ukázaly, že jejich syntetický LAL je při detekci bakterií a kontaminace pyrogeny stejně účinný a výzkum pokračoval až do letošního roku, aby se jejich produkt a výrobní proces dále zdokonalil. Dnes jsou připraveni pokořit medicínsko-technologický svět, bezesporu za podpory ostrorepů. „Dalším krokem je škálování růstu a samotný výroba,“ říká Geary.

Atlantic_horseshoe_crab_(Limulus_polyphemus)_(5)
Ostrorepi jsou starobylá zvířata, více než půl miliardy let stará. Dělají si věci po svém, což je skutečnost, kterou vykořisťujeme po desetiletí. Jejich modrá krev? Vzniká, protože roli železa v naší krvi v té jejich vykonává měď. Molekuly hemoglobinu založené na železe a přenášející kyslík dávají naší krvi červenou barvu; molekuly hemocyaninu založené na mědi a přenášející kyslík dávají jejich krvi nebesky modrou barvu.

„V tuto chvíli jsme malý tým, ale musíme se přesunout do většího zařízení, abychom se dokázali přesunout na samotnou výrobu a byli schopni dodávat smysluplná množství výrobku.“ Říkají, že se blíží k cílové částce a podařilo se jim přilákat kapitál.

Světový trh pro LAL by měl do roku 2020 dosáhnout hodnoty jedné miliardy dolarů, ale kontrolovanější trh v Irsku a Velké Británii zodpovídá za 20 procent. Až přijde čas, bude pro ně na trhu dost místa.

Upraveno z Irish Times