Park Yellowstone začal s odchytem bizonů

V Yellowstonském národním parku se v letošním roce pod nátlakem průmyslu živočišné výroby začaly hromadně lovit a vybíjet populace bizonů. Během dalších měsíců by jich o život mělo přijít dohromady přes 900.

18e34c40478afd717cb34d6d5e43fa5b-7

Pracovníci národního parku Yellowstone začali s odchytem divokých bizonů. Od letošního února se jich odhadem chytilo už 150. Podle informací od správy parku budou všichni posláni na jatka.

Dále také správa parku uvádí, že se odchytem snaží zredukovat populaci bizonů kvůli hrozbě onemocnění hospodářských zvířat – brucelózy, kterou do Severní Ameriky přinesl původně euroasijský dobytek.
Nikde však není zdokumentovaný jediný případ, kdy by bizon přenesl nákazu na hospodářská zvířata.

Jelen wapiti, který je dalším zvířetem, které brucelózu na hospodářská zvířata přenáší, má možnost volně odejít z Yellowstonského parku a jejich odchyt se přizpůsobil řízenému lovu na základě udržení jejich populace v přirozeném prostředí v Montaně. V samotné Montaně, Idahu a Wyomingu bylo několik případů nákazy od tohoto druhu jelena zaznamenáno.

Montana i park Yellowstone odmítají kontrolovat populaci bizonů stejným způsobem jako u jelenů, a vyvinout tak metodu, která by vysvobodila bizony ze spárů hrozných jatek.

„Montana je obdařena hojností veřejných pozemků, ale bohužel prokleta zákonem, který stojí v cestě řízení migrace bůvola jako divoké zvěře,“ řekl koordinátor parku, Darrell Geist.

„Bez amerických finančních prostředků by musela Montana i Yellowstone rozhodně změnit své způsoby regulace zvířat,“ dodal.

Yellowstone a další organizace podílející se na řízení populace bizonů uvádějí, že podle jejich plánu v letošním roce popraví až 900 divoce žijících bizonů. Přes 400 už jich bylo zabito lovci.

Každým rokem mají příslušné orgány za cíl zabít stovky divokých bizonů, dokud nebude jejich populace pod naprostou kontrolou. Podle nejnovějších nařízení se již číslo z 4 400 bizonů posunulo na 3000. Tento nastavený cíl pro populaci bizonů je výsledkem neustálého nátlaku živočišného průmyslu pro řešení neopodstatněné obavy z nákazy zvířat brucelózou a mylného předpokladu Yellowstonu, že je divokých bizonů přebytek.

„Přebytek bizonů zkrátka není reálným faktem,“ řekl výkonný ředitel BFC, Dan Brister.
Cíl 3000 zvířat, který chce Yellowstone splnit, není zkrátka nic jiného, než odvozené číslo, které nemá s udržitelností populace nic společného.

Odchyt bizonů v parku a jejich porážení má negativní vliv na přirozenou imunitu zvěře, která by je chránila před nemocemi, a to včetně obávané brucelózy, a zvyšuje se tak riziko nákazy ve volné přírodě.

Upraveno z nativeamericanhere