Letošní bělení korálů je největším v dějinách – a bude hůř

Americká meteorologická agentura uvádí, že bělení korálů, které se šíří po Zemi a ničí rozsáhlé oddíly cenných korálových útesů, je nyní oficiálně nejrozšířenější v celých zaznamenaných dějinách a bude pravděpodobně pokračovat i v nevídaném třetím roce.

Pro následující čtyři měsíce předpovídá Národní oceánografická a atmosférická správa (NOAA), že vysoké teploty oceánů způsobí bělení na severní polokouli, včetně Havaje, Mikronésie, Florida Keys a Portorika.

„Veškeré korály severní polokoule na území USA jsou letos v pohotovosti kvůli bělení korálů,“ uvedl Mark Eakin, koordinátor Coral Reef Watch při NOAA. „Pokud letos spatříme bělení na Havaji či Floridě, bude probíhat tři roky za sebou.“

Korály ve všech velkých korálových oblastech už zažily vážné bělení. Bylo zasaženo zhruba 93 % útesů australského Velkého bariérového útesu a téměř čtvrtina útesu z 2300km úseku je nyní mrtvá.

Havaj a Florida Keys, které budou bělením pravděpodobně zasaženy v následujících měsících, byly ovlivněny již dvakrát, v polovině roku 2014 a v polovině roku 2015. Útesy v Indickém oceánu okolo Malediv a západní Austrálie utrpěly vážné bělení, tak jako ty ve zbytku Pacifiku, Rudém moři a Karibiku.

Přesto, že bělení je již nejdéle zaznamenanou událostí a předpokládá se, že potrvá alespoň do poloviny roku, nejnovější klimatický model NOAA nyní předpovídá, že bude trvat minimálně do konce roku 2016.

Korály se bělí, když teplota vody stoupne o několik stupňů nad obvyklé letní maximum po dobu delší než dva týdny. Klimatická změna způsobila, že teploty mořských hladin stouply oproti minulému století o jeden stupeň a zatlačily korály k prahu bělení. Silný El Niño a další meteorologické jevy teploty tento rok dále zvýšily.

„Je na čase přesunout tuto konverzaci k tomu, co můžeme a co děláme, abychom zachovali tyto úžasné organismy tváří v tvář nebývalému globálnímu bělení,“ uvedla ředitelka záchovného programu korálových útesů při NOAA, Jennifer Koss.

Korálové útesy se z bělení mohou často vzpamatovat, pokud mezi jednotlivými událostmi uběhne dostatek času, za předpokladu, že se neobjeví příliš mnoho jiných stresorů, jako je nadměrný rybolov nebo znečištění vody.

Zmírnění místních stresorů bylo důležité, ale nestačilo to, uvedla Koss. „Globálně potřebujeme lépe pochopit, jaké kroky můžeme podniknout, abychom mohli s dopady klimatické změny bojovat.“

NOAA sleduje teplotu vody ze satelitních dat a používá je k odhadu možného bělení, které způsobí. Eakin říká, že informace je pak předána pozemním vědcům a vedoucím.

„Největší hrozba bělení v příštích šesti měsících hrozí útesům dvou volně přidružených států USA: Palau a Federativní státy Mikronésie,“ prohlásil. „Ostrované jsou na korálových útesech velice závislí a potápěcí turistika je hlavním přispěvatelem jejich ekonomik. Tato událost může mít velký ekologický i ekonomický dopad na tyto ostrovy.“

Dodal: „Je stěžejní, aby vědci i veřejnost nadále oceány sledovali, aby monitorovali skutečný rozsah a závažnost bělení, které působí.“

Převzato z The Guardian