Kostaričtí anarchisté zatčeni během pochodu za uzavření zoo

V neděli byli zatčeni tři lidé účastnící se anarchistického pochodu proti zoo Simóna Bolivara. Jejich příjmení jsou Gutierrez, Quesada a Solano. Přesné důvody pro jejich zadržení nejsou zřejmé.

Podle skupin na ochranu lidských práv natáčela první osoba, příjmením Solano, v přítomnosti ozbrojených policistů, což není během pochodů dovoleno. Zatímco byl zatýkán, další dva lidé se ho pokusili vymanit z rukou policie a byli také zatřeni. Všichni tři byli převezeni do věznice Caseta 12 v Barrio México. Pochod byl rozpuštěn. Podle zpráv byl ve prospěch zadržených podán habeas corpus (podle něj má zatýkaná osoba právo být co nejdříve předvedena před soudce, který rozhodne o oprávněnosti zatčení) a přítomnost střelných zbraní policistů během pochodů bude odsouzena.

17. srpna 2015 jsme vydali článek Kostarika zavře své ZOO a zvířata osvobodí ze zajetíOčividně tomu tak není.

Podle Jill Rep z Tico Times:

„…Higher Perspective získali tuto informaci z online publikace, True Activist, která ji získala z článku zveřejněného v  Treehugger PŘED DVĚMA ROKY…

V červenci 2013 oznámil bývalý ministr životního prostředí René Castro, že vláda zamýšlí ukončit smlouvu s neziskovou organizací, která řídí dvě kostarické městské zoo.

„Zbavíme se klecí a upevníme myšlenku interakce s biodiverzitou v botanických parcích přirozeně,“ řekl tehdy Castro. „Nechceme zvířata v zajetí ani jiným způsobem uzavřená, pokud nejde o jejich záchranu.“

Podle ministrova plánu měly obě zoo ukončit provoz v květnu 2014. Zoo Simóna Bolivara v San José a Centrum ochrany přírody v Santa Aně se měly stát lesní rezervací. Zvířata zde držená, včetně jaguára a afrického lva, měla být poslána do záchranných center v jiných částech země.

Tehdejší ministr Castro zašel ještě dál a v srpnu 2013 řekl v rozhovoru pro The Tico Times, že plánuje osvobodit všechna zvířata v zajetí na Kostarice. „Je to postupný proces, ale doufáme, že nakonec po celé zemi nebudou žádná zvířata v klecích,“ uvedl Castro.

Pokud by k tomu všemu došlo, nepsali bychom tento článek. Místo toho se rozhodl ředitel neziskovky FUNDAZOO soudit s tím, že jde o porušení smluvních podmínek. Soud vyhrál a organizace dostala dalších 10 let na řízení zoo.

Ve skutečnosti se FUNDAZOO cítí natolik sebejistě, že v nedávné době začala renovovat zoo Simóna Bolivara v Barrio Amón, historické části nedaleko centra města. Renovace mohou být také zčásti odpovědí na kritiku ohledně některých klecí a výběhů obyvatel zoo.

Po letech stísnění ve špinavém příkopu budou zdejší krokodýli a kajmani brzy přemístěni do většího, přirozenějšího jezírka. Přidají se k nim i zdejší tapíři. Výběhy některých z velkých koček, včetně jaguára, byly také vylepšeny.

Lev africký se v současnosti stále celé dny povaluje ve své bezútěšně malé, betonové ohradě. Ale i on brzy získá lepší obydlí, jak říká mluvčí Fundazoo Eduardo Bolaños.

I když ministerstvo životního prostředí u soudu loni prohrálo bitvu s Fundazoo, uvedlo, že se proti rozhodnutí odvolá. Jak Bolaños, tak mluvčí ministerstva uvedli, že o stavu odvolání zatím nemají bližší informace. Žádost o informace u ministerstva životního prostředí nebyla zodpovězena do konce pracovního týdne.

Upraveno z Earth First Journal