Rybí farma čtyřikrát překračuje povolenou velikost

Rybí farma situovaná na jihu Malty za posledních pár let čtyřikrát znásobila počet klecí, ve kterých jsou ryby chované. Tím však překračuje povolenou hranici množství klecí, které je možné na farmách umístit.

Malta Fish Farming, ve které se klece nacházejí, je dceřiným odvětím stavební společnosti Elbros Ltd. Povolený počet klecí pro tuto farmu je 5, avšak farma jich vlastní 20.

Tento nárůst chovných klecí má vliv na okolní prostředí, včetně oblíbených plaveckých oblastí Delimara a Marsaxlokk.

local_02_0_temp-1469942064-579d8930-620x348
Na leteckém snímku je vidět patrná skvrna a masivní rozšíření kalu

V říjnu 2014 přijala společnost opatření od příslušných orgánů poté, co byl zaznamenán nárůst počtu rybích klecí na 18. O současné situaci orgány již neinformují.

Když byl dotázán přímo majitel firmy Salvu Ellul, řekl, že žádné vysvětlení nikomu nedluží.

Naproti tomu se Joseph Caruana, majitel přilehlé rybí farmy setkal s reportéry The Sunday Times of Malta, aby jim vysvětlil jak společnost svoji farmu provozuje. Počet klecí je prý v souladu s povolením, potvrdil ale, že žádné kontrole farma nepodlehla.

Při pokusu  získat odpovědi na to, proč se situace takto vymkla kontrole, odkázaly orgány reportéry na oddělení pro rybolov, které směřuje otázku přímo na autority životního prostředí.

The Sunday Times of Malta bylo zaplaveno stížnostmi poté, co minulý týden uvedlo reportáž o zátoce Sv. Petra a dalších zátkách v oblasti Kalnka, které byly opět zalité mastnotou a masivní skvrnou. Místní obyvatelé jsou přesvědčeni, že na vině jsou právě rybí farmy.

Upraveno z The Times of Malta