Hladovějící orli bělohlaví poukazují na kolaps ekosystému

Malé příděly pro kultovní americké dravce. Tým z floridské Atlantické univerzity instaloval kamery u čtyř hnízd orlů bělohlavých ve Florida Bay, mezi jižní pevninou a Florida Keys, aby zjistil, proč se jejich populace snižuje.

Zjistili, že rodiče krmí svá mláďata méně než dvakrát denně – téměř polovinu toho, co dostávají ptáčata v jiných oblastech. Tým také sledoval, že biomasa donášek jídla během období rozmnožování klesala, i když ptáčata rostla, což naznačuje, že rodiče nebyli schopni najít dostatek jídla.

Orli mají na jižní Floridě symbolickou hodnotu. „Historicky byla Florida vždy pevností druhu,“ říká Bryan Watts z College of William and Mary ve Williamsburgu ve Virginii.

Jde o nejjižnější dosah druhu. I když se počty orlů bělohlavých řítily v 70. Letech po celém kontinentu, protože skořápky vajec se ztenčovaly vlivem DDT, populace ve Florida Bay, z velké části ušetřena pesticidů, se udržela stabilní.

Mapa: Mnohé z druhů považovaných za oficiální symboly států USA jsou ohroženy. Na jednotlivých bodech mapy o nich zjistíte víc.

Zabijácká sůl

Studie uzavřela, že kolabující ekosystém Florida Bay už orly nedokáže podporovat. V nedávných desetiletích vybily vysoké koncentrace soli mořskou trávu, čímž byly vypuštěny sedimenty, které spustily kvetení řas.

Řetězový účinek zabil mnoho ryb, na které orli spoléhali jako zdroj na potravy. Je možné, že výstavba v Everglades narušila tok sladké vody do zátoky, čímž spustila tyto problémy.

Orlovci říční, další druh dravce, jsou ještě více závislí na rybách a ve Florida Bay jejich počty taky klesly, říká Watts.

„Obojí ukazuje na potravinový stres spojený se změnou celého ekosystému,“ říká. „Jednou z výhod monitorování orlovců a orlů je, že jsou indikátorem toho, co se děje pod povrchem.“

Nicméně orli bělohlaví se ve většině USA s problémy nepotýkají, říká Watts. Po zotavení z poklesu v 70. letech se tomuto druhu dařilo. „Jejich počty jsou po celém kontinentě obrovské,“ říká.

Převzato z New Scientist