Zvířata, která zemřela pro fotografii

V zábavním průmyslu umírají denně nevinná zvířata, jejichž život byl lidem lhostejný a sloužila jen jako atrakce pro lidi. Většinou podlehnou zraněním, či nemocem umocněným zanedbanou veterinární péčí, podvýživou, týráním, ale velmi často umírají následkem svých psychických poruch způsobených životem v zajetí.

Pokud jste si však mysleli, že divoká zvířata žijící ve volné přírodě jsou bezohlednému lidskému chování ušetřena, věřte, že vás vyvedeme z omylu. Od začátku letošního roku se již objevil nespočet případů, kdy volně žijící zvířata zemřela následkem lidské neuváženosti. Všechna zbytečná úmrtí mají jedno společné – fotografie. Životy těchto a bohužel i dalších zvířat vyhasly kvůli lidské touze vyfotografovat se s nimi. Není totiž lepší úlovek než selfie s vyplaveným delfínem na pláži.

Utopená koza

Nejnedávnější případ, kdy kvůli touze turistů pořídit si fotografii zemřelo zvíře, se stal v letošním červenci. Na Aljašce skočila do oceánu horská koza, aby se mohla ukrýt před horlivým davem, který si jí chtěl za každou cenu na kamenech vyfotit. Kvůli desítkám lidí stojících na břehu se už nemohla z vody dostat ven a utopila se.

Podle aljašské státní policie je nezbytné zvířatům poskytnout dostatečný prostor, což se v tento den rozhodně nestalo, a zbytečně tak přišlo o život nevinné zvíře.

 

Dehydrované mládě delfínovce

V argentinském plážovém resortu Santa Teresita v únoru naposledy vydechlo mládě delfínovce laplatského, který je extrémně náchylný na dehydrataci, které podléhá zpravidla pár minut po pobytu na souši. Ve volné přírodě je těchto delfínovců už jen zhruba 30 tisíc a jejich přirozená délka života se pohybuje kolem 20 let věku.

Skupina lidí našla mládě vyplavené na pláži a jediné, co nadšence napadlo, bylo nechat kolovat delfínovce davem, aby si ho každý mohl pochovat a pořídit si pěknou fotku. Když zvíře zemřelo, nikoho už dále nezajímalo a dav ho nechal ležet mrtvé na pláži.

delfínove

delfívnce

Labuť vytažená z jezera

Turistka v Makedonii toužila po fotografii s labutí natolik, že se jí nebála za křídlo vytáhnout přímo z jezera. Labuť sváděla s ženou boj o přežití, bohužel se z pevného sevření nedostala. Vše samozřejmě pečlivě zaznamenáno na nezapomenutelné fotografii. Ta mimo radostné reakce turistky zachycuje i poslední chvíle vystrašené labutě.

Vše se odehrálo v jihozápadní části Makedonie, u jezera Ohrid. Žena bulharského původu svým chováním způsobila labuti natolik velký šok, že později na břehu jezera zvíře zemřelo. Další naprosto nesmyslná a zbytečná smrt stojící za fotografií s usmívajícím se člověkem a trpícím zvířetem.

labut

Napadená želva

O tom, že lidé jsou schopni udělat pro své potěšení a zábavu snad již nemáte pochyb. Z prostředí pláže máme další z mnoha případů, kdy muselo pro pár minut lidské radosti zemřít zvíře.

Na pláži Havana Beach v Libanonu se turisté rozhodli vytáhnout z moře na břeh mohutnou želvu. Jako by nestačilo, že ji trápili na břehu, pro originální fotografie zašli mnohem dál. Na její krunýř si stoupaly děti a pózovaly přímo na zádech želvy. Podle některých svědků došlo i k hrubému napadnutí želvy, a to pomocí ostrého předmětu, který želvě zanechal jizvu na hlavě.

želva

Skupina mužů pózující se žralokem

Začátkem minulého měsíce oběhlo internet video, které není lehké sledovat. Skupina mužů, včetně přítomných plavčíků, se na jedné pláži v Dominikánské republice vydává do vln a zběsile se snaží ulovit žraloka, který se přiblížil k pláži.

Pomocí provazů ho vytahují z vody a navzdory své touze utéct ze spárů skupiny mužů, leží během chvíle bezbranně svázaný na písku. Na hlavu nehybnému zvířeti ještě nasadili záchranářský kruh a začali pořizovat fotografie v různých pozicích.

Shark-dies-after-a-group-of-tourists-drag-it-from-the-water-to-take-photos

 

Utracené mládě bizona

Náš poslední příklad lidské bezohlednosti je z letošního března. Turisté v  Yellowstonském národním parku spatřili osamocené mládě bizona. Bohužel je napadlo mládě zachránit tím nejhorším možným způsobem, naložili si ho do auta a následně i připoutali. Jak je v přírodě zvykem, matka své dítě odmítne poté, co se dostane do kontaktu s člověkem. Proto museli ošetřovatelé bizona utratit.

Newborn-baby-bison-taken-from-Yellowstone-euthanized