Americké námořnictvo má zakázáno používat sonary, které ubližují delfínům a mrožům

Nízkofrekvenční sonary používané při cvičení mohou ublížit velrybám a dalším mořským tvorům a narušit jejich krmení a páření.

Americký federální odvolací soud minulý pátek rozhodl, že americkému námořnictvu bylo mylně povoleno používat v národních oceánech sonary, které mohou ublížit velrybám a dalším mořským tvorům.

Odvolací soud devátého obvodu zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance, které potvrdilo povolení z roku 2012 používat nízkofrekvenční sonary během cvičení, testování a běžného provozu.

Povolení se týkalo mírových operací v Tichém, Atlantickém a Indickém oceánu a Středozemním moři.

(Více než 300 mrtvých velryb na pláži. Nikdo neví proč)

Odvolací panel poslal otázku zpět k nižšímu soudu k dalšímu projednání. Komentář od zástupců pacifické flotily v Honolulu zatím není znám.

Pravidla z roku 2012 osvojená Národní agenturou mořského rybolovu (NMFS), která použití sonaru námořnictvu povolovala, ovlivňovala ročně zhruba 30 velryb a dva tucty ploutvonožců, mořských savců s předními a zadními ploutvemi, jako jsou tuleni a lachtani.

Námořnictvo musí ukončit či odložit použití sonaru, pokud je v blízkosti lodi detekováno zvíře. Hlasité vibrace sonaru jsou také zakázány v blízkosti pobřeží a v určitých chráněných vodách.

Environmentální skupiny, vedené Radou pro ochranu přírodních zdrojů, v roce 2012 podaly žalobu s tvrzením, že povolení narušuje zákon na ochranu mořských savců.

Odvolací soud jednohlasně rozhodnul, že pravidla povolení nesplňují sekci zákona, který vyžaduje, aby mírové oceánské programy měly „co nejmenší nežádoucí dopad na mořské savce“.

„Domníváme se, že námořnictvo záměrně a uvážlivě plánovalo následovat směrnice NMFS a omezit nadbytečné obtěžování a poškozování mořských savců,“ stojí v odvolacím rozsudku.

Nicméně panel usoudil, že agentura rybolovu „neposkytla dostatečnou ochranu oblastem světových oceánů, které byly označeny jejich vlastními odborníky jako biologicky důležité,“ jak uvádí shrnutí doprovázející rozhodnutí soudu.

„Výsledkem je, že významná část světového habitatu mořských savců není dostatečně chráněna,“ uvádí rozhodnutí.

Převzato z The Guardian