Medvěd Balú zemřel – další zoo zabila své zvíře

Ve čtvrtek 21.7 došlo kolem osmé hodiny ráno na Slovensku v zoologické zahradě Bojnice k velké tragédii. Mladý medvěd Balú se dostal ven ze svého výběhu, což se mu stalo osudným. Jak se tedy celý incident odehrál? A byla smrt dalšího, nevinného zvířete opravdu nutná?

Zdá se, že se za poslední dobu podobných případů odehrálo více než dost. Zvířata, držena v zoologických zahradách, jsou naprosto odloučena od svého přirozeného životního prostředí a musí se podřídit mnohdy velmi špatným podmínkám, které jim zahrady poskytují.

(5 věcí, které si musíme přestat říkat o zoo)

Medvěd Balú je bohužel dalším příkladem toho, že zvířata do zoo nepatří.

Jak se incident odehrál 

Když se ráno začali v zoo hromadit návštěvníci, šli se podívat na nový přírůstek, kterým byl mladý medvěd. K jejich velkému překvapení během chvíle medvěd vyšplhal přes zeď výběhu a dostal se tak do prostoru kolem výběhu, který je však také ohraničený plotem. Jeho procházení se kolem výběhu trvalo necelých 15 minut a za celou dobu medvěd nevykazoval žádné známky agresivního chování ani se nedostal přímo mezi lidi. Setkání s ním ale vyděsilo návštěvníky, a tak jeden z nich okamžitě kontaktoval vedení zoo. Přivolaný veterinář zvíře uspal narkotizační puškou a následně ho utratil. Proč byl medvěd zabit je opravdovou záhadou. Vysvětlení ze strany zoologické zahrady vám možná bude připadat více než nepochopitelné.

Kc6AzGseTkjoPVdXClsslA-Medve-a-Bal-veterin-r-v-zoo-utratil-pol-hodiny-po-odchyte.jpg
Mladý Balú ve svém novém prostředí

Byla smrt nutná?

Podle mluvčí Zoo Bojnice šlo o „velmi těžké rozhodnutí“, které však bylo vyřešené během pár desítek minut. Zdá se, že tak těžké tedy nebylo. Podle její výpovědi je však bezpečnost návštěvníků a pracovníků zoo na prvním místě. Jelikož bezpečnost lidí, ani pracovníků evidentně ohrožena nebyla, zůstává tedy stále otázkou, proč medvěda pouze neuspali, ale rovnou usmrtili. O přemístění do jiné zoo, ve které by měl například pro něho více vyhovující výběh, se samozřejmě vůbec nediskutovalo. Pro bezpečnost všech muselo k usmrcení údajně nevyhnutelně dojít.

Medvěd Balú se do bojnické zoo dostal teprve před měsícem. Narodil se ve volné přírodě, v mladém věku byl ale odchycen a přemístěn do Zoo Tábor. Právě zde dostal jméno a podle výpovědi byl velmi přátelský a především hravý, jak je u mláďat zvykem. Poněkud zvláštní je fakt, že medvěd v nové zoo jménem nazývaný nebyl a stal se pouze dalším medvědem, od kterého se očekávalo, že bude poslušně seděl v tísnivém prostoru.

Andrea Klasová, vedoucí oboru marketingu a propagace Zoo Bojnice, svou výpovědí naprosto vystihla, jaký měli ke zvířeti vztah.

V původní zoo, ze které pocházel, měl naprosto odlišný výběh, ve kterém měl mimo jiné možnost šplhat i po stromech. Jeho schopnost lézt po stromech se mu ale v jeho novém „domově“ vymstila. Zřejmě to od něho nikdo neočekával, neboť ve výběhu, do kterého medvěda umístili, se nacházelo několik vyvýšených míst i stromů, po kterých snadno vyšplhal ven.

6MG9mzfpTSD6zUFVvky_LA-Jeho-prech-dzaj-cim-domovom-bola-esk-Zoo-T-bor.jpg
V táborské zoo měl mnohem větší výběh s možností šplhání po stromech

„Shodou okolností jsme předělávali vnitřní vybavení výběhu, kde vzniklo nejspíše nějaké vyvýšené místo, které mu pomohlo k tomu, aby nahoru vylezl. On byl i takový hubenější a nohatý, takový atlet. Jméno žádné neměl a byl to mladý medvěd,“ dodala Klasová.

Na konec bychom mohli ještě dodat další zarážející informaci, tedy tu, že tělo zabitého medvěda bylo vypreparováno a stal se z něho dermoplastický preparát. Bravo.

Z celé situace by se snad mohlo zdát, že bylo neuvážeností člověka připraveno o život další nevinné zvíře, na kterém lidem v zoo nejspíš ani nezáleželo. Pokud si přečtete jakýkoliv článek o incidentu, všude je Balú popisován jako krvelačná bestie, která se vydala vraždit nebohé návštěvníky. Nikdo se nad jeho smrtí vůbec nepozastavuje a ani na chvíli se nepochybuje nad tím, že by snad na vině mohla být zoo.