Teenager se vyhnul vězení za kyberútoky a falešné nahlášení bomb

Soudkyně řekla šestnáctiletému chlapci, který cílil na SeaWorld a pro-lovecké stránky po celém světě, že by ho vazba „zničila“.

16letý chlapec byl ušetřen odnětí svobody za to, že spustil kyberútoky na stránky po celém světě a tweetoval falešná nahlášení bomb aerolinkám.

Mladík, jehož jméno nemůže být podle zákona odhalena, zaútočil na 12 stránek, když mu bylo 14 a 15 let, včetně stránky patřící místní policii a SeaWorldu.

Z laptopu ve svém pokoji v Plympton u Plymouthu cílil na úřady a pro-lovecké stránky v Africe, Asii, Evropě a Severní Americe.

Devonská a cornwallská policie byla postižena 44 minut po útoku, známém jako distribuované odmítnutí služby (DdoS), kdežto SeaWorld uvádí, že ho jeho činy stály více než 14 milionů korun.

Mladík se přiznal ke třem proviněním pod sekcí 3 zákona o zneužití počítače, vztahující se k útokům DDoS, a byl obžalován ze dvou obvinění pod sekcí 51 trestního zákona. Ty se vztahují k nahlášení bomby, která 13. února loňského roku poslal přes Twitter společnostem American Airlines, Delta Air Lines a do Bílého domu.

(Kosatky v zábavním parku SeaWorld mají alrmující počet zranění)

Okresní soudkyně Diane Baker řekla chlapci, který v plymoutském soudu pro mladistvé seděl vedle své matky, že měla v plánu odsoudit ho k 12 měsícům vězení. Místo toho mu udělila dvouletou podmínku a 120 hodin odškodnění, protože se rozhodla, že odnětí svobody by ho „zničilo“.

„V mé mysli váš přestupek překračuje práh vězení – říkám to, protože to zahrnovalo značné plánování.“ řekla soudkyně. „Útoky DDoS byly sofistikované. Svým přístupem jste se stal člověkem, ke kterému si druzí chodili pro radu, jak je provést. U hrozeb bombami, znovu, značná úroveň plánování – zvláště v sofistikovanosti toho, aby se vaše činy nedaly vysledovat. Jde o celou řadu přestupků v delším časovém období. Není pochyb, že jste věděl, co děláte. Věděl jste, že je to vážné. Nemyslím si, že by z vašeho umístění do diagnostického ústavu vzečlo něco pozitivního – myslím, že by vás to zničilo.“

Chlapcova matka dostala přikázáno zaplatit necelých 20 tisíc korun za náklady na stíhání

„Vaše rodina si kvůli vám v tomto období prošla peklem,“ řekla soudkyně s dodatkem, že jeho laptop bude zničen. „Musím říct, že je velmi nezdravé, aby chlapec vašeho věku trávil tolik času sám u počítače. Nemyslím, že vaše matka mohla za daných okolností něco udělat, protože neměla ani ponětí, v čem jste zapleten.“

Převzato z Guardian