První stát zakázal používání háků k trénování slonů

Rhode Island se stal prvním státem v USA, který zakázal používání háků na slony, a udělal velký krok proti týrání slonů v cirkusech.

Háky jsou ostré násady, které používají trenéři k výcviku slonů v cirkusech, mimo další kruté praktiky, které se ke krocení divokých zvířat využívají.

980x
Kdykoliv udělají sloni špatný pohyb, jsou potrestáni hákem.

„Sloní hák je hrozivý nástroj, připomínající pohrabáč ke krbu, s ostrým hrotem a hákem na konci,“ sdělila pro The Dodo Catherine Doyle ze společnosti pro welfare zvířat (PAWS). „Používá se k úderu slona, aby nad nimi měl trenér kontrolu a donutil ho tak performovat představení, které po něm vyžadují. Sloni v cirkusech žijí pod neustálou hrozbou háků a to už ode dne kdy jsou odebráni od svých matek až do konce jejich životů.“

999975_583749941674664_2047178490_n
Hák, nazývaný „bullhook“

Téměř 60 institucí již zakázalo používání nástroje, včetně velkých amerických měst, jako je Los Angeles, Oakland nebo Austin a další. V říjnu se pak hlasovalo o zákazu i v Kalifornii.

Sloni jako je Nosey, která je vystavována na veletrzích, když zrovna neúčinkuje v představení cirkusu Liebel Family, je ovládána hákem po celý svůj život. A je jedna z mnoha.

12814723_790587401073555_8279004563449329009_n
Všimněte si ucha Nosey, jizvy po háku jsou velmi rozsáhlé.

Tyto zákazy jsou jako odstrašující prostředek pro cirkusy, které přicházejí do měst a představují slony ve svých vystoupeních. I když náhodou nejsou během představení háky používány přímo, můžete si všimnout, že trenéři stojí s připraveným hákem poblíž slona pro případ, že by neposlechl.

980x (1).jpg
Také v Thajsku a zemích, kde jsou nabízeny vyjížďky na sloním hřbetu, jsou háky používány.

„Sloni v představeních trpí již příliš dlouho, jsou týráni a podstupují nelidské zacházení ze strany svých trenérů,“ řekla v tiskové zprávě Nicole Paquette, viceprezidentka pro ochranu divokých zvířat. „Rhode Island se stal prvním státem, který tento zásadní krok udělal k ochraně slonů, vysoce inteligentních zvířat, před nehumánním lidským zacházením.“

„Urgujeme i další státy, aby si vzaly z Rhode Island příklad,“ dodala.

Upraveno z The Dodo