Turistické klamy – díl 4.: Ve skrytu tygřích chrámů

Další turisty oblíbená letní atrakce je rozhodně focení s tygry a celkově vyhledávání aktivit s nimi spojenými. Co však stojí za ochotně pózujícími tygry a jejich neuvěřitelně krotkým chováním?

 

Jedním z nejnavštěvovanějších míst, které turistům poskytuje přímé setkání s tygry je tygří chrám v Thajsku.

Tento chám je však příčinou mnoha pozdvižení a diskuzí. Autority a orgány dokonce uvažují o úplném zrušení této turistické atrakce. Podle BBC je chrám již dlouhou dobu zahalen do záhadných okolností, které nasvědčují týrání zvířat.

Co je „Tygří chrám“ ?

Tygří chrám, také známý jako Wat Pha Luang Ta Bu Yannasampanno se nachází v thajské provincii Kanchanaburi, západně od Bangkoku.
V roce 1999 se do chrámu dostalo první mládě tygra a následně dalších 7 ve stejném roce. V současnosti čítá osazenstvo chrámu 137 tygrů.

itt8
Tygři připoutáni k řetězům a násilně předváděni turistům.

Většina tygrů jsou tygři bengálští , zbytek pak křížená hybridní plemena. Vyskytují se také zprávy o držení šakalů, hornbillů a asijských medvědů přímo ve svatyni, a to bez potřebných povolení.

Návštěvníci za vstup do chrámu platí 600 thajských bahtů, se speciálním příplatkem za krmení či pomazlení se s tygry. Tato turistická atrakce láká každým rokem tisíce lidí, kteří stojí o fotografie se zvířaty.

V Thajsku jsou i další místa, která za poplatky také nabízejí setkání s tygry, ale tygří chrám je co se návštěvnosti týče na první příčce.

Co je tedy na chrámu sporné?

Buddhističtí mniši, kteří chrám provozují, čelí již delší dobu obvinění z týrání zvířat, nelegálního chovu a obchodování s tygry. Všechna obvinění však mniši popírají.
Bývalí pracovníci chrámu tvrdí, že jsou tygři biti, nejsou správně krmeni, nedostávají potřebnou veterinární péči a jsou drženi v malých klecích s betonovou podlážkou.
Začátkem letošního roku National Geographic zveřejnilo report o tom, že mniši provozují tento chov zvířat pro svůj zisk.

V prosinci roku 2014 v chrámu zmizeli tři dospělí samci tygrů. Všichni tygři mají mikro čipy, které jsou pro ohrožené druhy nařízené zákonem, aby mohly být sledovány. Veterinář z tygřího chrámu, Somchai Visasmongkolchai, který svůj post již opustil tvrdí, že byly čipy třem tygrům vyříznuty.

A co na to mniši? Chrám zveřejnil na své facebookové stránce 4. března tvrzení, že nařčení z prodeje mláďat na černém trhu není pravda.

Dodávají, že i další tvrzení, například o držení tygrů v nevyhovujících podmínkách, je „daleko od pravdy“.

Chrám má roční příjem ve výši přibližně 100 milionů thajských bahtů (68 milionů českých korun). Mniši přiznávají i další „vedlejší výdělek“ z tygřích turistických atrakcí. Tak proč se tedy nyní tygři odstraňují? Neustále trvající boj mezi skupinami ochraňujícími divoká zvířata a mnichy se vlečou již od roku 2001. V letošním roce došlo v případu k zásadnímu zvratu.

Oddělení ministerstva pro národní parky (DNP) už několikrát usilovalo o zkonfiskování zvířat, ale mniši jim vždy znemožnili přístup do chrámu.

_89852081_dsc_2086
Mniši bránící úřadům vstup do chrámu.

Před nedávnou dobou si chrám zažádal o povolení jako mají zoo, aby mohl dále zvířata legálně držet. Povolení bylo chrámu prozatímně vydáno, brzy však došlo k jeho odvolání.

Začátkem června úřady společně s organizací WFFT a dalšími nevládními organizacemi zahájily rozsáhlý zátah na tygří chrám aby zabavily tygry.
„Všichni mniši stáli v jediné vstupní bráně do chrámu a odmítali kohokoliv pustit dovnitř.“ řekl Tom Taylor, asistent ředitele WFFT.
Nicméně další den získali organizace a úřady soudní příkaz, který jim umožnil vstup do chrámu. Následně proběhla prohlídka chrámu. Během prvních dvou dnů bylo zachráněno celkem 40 tygrů a dalších 97 v následujících dnech.

_89839407_hi033214129
Záchranáři z Animal Welfare zachraňují vyčerpané tygry.

Šokující odhalení však přineslo objevení mrazáků uvnitř chrámů, ve kterých se nalezlo 40 mrtvých tygřích mláďat a dalších částí zvířat těl.

_89850455_f944a335-a808-4fbc-b318-f249dcc1625d
Mrtvá těla nalezena v mrazáku uvnitř chrámu.

Tygři byli přemístěni do dvou chovných stanic v thajském Ratchaburi. Do volné přírody však propuštěni nikdy nebudou, protože by měli minimální šanci na přežití.

Letní turistické atrakce spojené s tygry lze potkat v mnoha oblíbených destinacích. Lidé se nechají nalákat a za fotografii s tygrem jsou ochotni zaplatit nemalé částky. Tito tygři pocházejí z otřesných podmínek, kde je jejich majitelé přechovávají. Po většinu času jsou připoutáni k řetězu a nebývá nezvykem, že jsou pod vlivem sedativ či jiných omamných látek.

Upraveno z BBC