Na severu Islandu byl zastřelen lední medvěd

V sobotu v noci byla zastřelena dospívající samice ledního medvěda, která si našla cestu na severní Island a přiblížila se na vzdálenost 500 metrů k nejbližší obydlené farmě.

Místní si jí všimli zhruba okolo 22. hodiny a informovali policii. Jak nařizují islandské procedury pro podobné případy, byl na místo vyslán střelec.

Medvěd byl spatřen Egillem Bjarnasonem, který jel na koni nedaleko své farmy v Hvalnes, přibližně 40 kilometrů od města Sauðárkrókur. Lidé na nedalekých farmách byli o medvědovi informováni a bylo jim doporučeno zůstat uvnitř, zatímco probíhala operace na zastřelení medvěda.

898037.jpg
Jeden ze špičáků byl zlomený, což by naznačovalo, že medvědice byla několik let stará. Foto: Iceland Monitor/Bjorn Jóhann 

K Egillovi a jeho otci Bjarnimu se přidal zkušený střelec Jón Sigurjónsson, který údajně z odhadované vzdálenosti 130 metrů zasadil smrtící výstřel přímo do srdce medvěda. K tomu došlo zhruba dvě hodiny od prvního spatření.

(Krvelačnost současných lovců je pohromou pro planetu)

Poté bylo tělo odvezeno traktorem na farmu, kde se místní shromáždili, aby si mrtvého medvěda prohlédli, což je zřejmě na Islandu o půlnoci ideální zábava.

Jde o třetí potvrzené spatření ledního medvěda v této části Islandu, k předchozím dvěma došlo v roce 2008. Mořské proudy jsou v této oblasti údajně silné a je složité odhadnout, kde se zvíře dostalo na souš.

Jakmile Egill medvěda spatřil, neměl pochyb, že musí být okamžitě zabit – pán je totiž zřejmě farmář a (ne)myslivec v jednom. Také uvedl, že bylo důležité nedovolit medvědovi vrátit se zpět do moře, kde by bylo složité ho znovu lokalizovat.  (Takže možná víc myslivec než farmář.)

898038.jpg
Pánové mají být na co hrdí! Zleva: Egill Bjarnasson, Bjarni Egillson a Jón Sigursjónsson Foto: Iceland Monitor/ Bjorn Jóhann

Tělo bude nyní prozkoumáno zaměstnanci Islandského institutu přírodní historie a Agentury pro životní prostředí Islandu.

Místní říkají, že bude pravděpodobně vycpána a vystavena v muzeu. Jak jinak. Možná by jí měli rovnou vystavit na pobřeží jako výstrahu dalším zabloudivším medvědům…

Upraveno z Iceland Monitor