Po 300 letech sbírání bylo v Amazonii nalezeno téměř 12 tisíc druhů stromů

 

Pokud si hráči Pokémon Go players myslí, že chycení 151 různých monster na jejich smartphonech je drsné, co teprve pokoušet se jich posbírat více než 15 tisíc.

Právě o to se pokouší botanici, kteří studují stromy amazonského deštného pralesa. Podle nové studie se neohroženým průzkumníkům zatím podařilo objevit celkem 11676 různých druhů stromů.

Po zanalyzování více než 500 tisíc digitalizovaných vzorků odebraného ovoce, květin a listů sestavil tým ekologů něco, co nazývají první seznamem všech známých stromů v Amazonii. Svá zjištění zveřejnili ve středu v časopise Scientific Reports.

„Před touto studií jsme neměli seznam amazonských stromů,“ uvedl Nigel Pitman, ekolog zabývající se tropickými lesy ve Fieldově muzeu v Chicagu a autor studie. „S tímto seznamem odpovídáváme na ‚Kolik druhů bylo objeveno? ‚ a ‚Jaké druhy to jsou? ‚“

Dr. Pitman se se svým týmem probral skrz stovky tisíc digitálních záznamů z muzeí po celém světě, aby katalog vytvořil. Nejstarší vzorky byly posbírány v roce 1707 a nejnovější byly získány v roce 2015.

„Co mě na téhle studii pobavilo,“ řekl dr. Pitman, „je, že byla parta ekologů nedočkavá a řekla si: ‚Podíváme se, jestli dokážeme udělat rychlý kontrolní seznam, a uvidíme, co z toho bude. ‚“

Přiznává, že jeho katalog nemusí být sestaven tak puntičkářsky, jako ty, které sestavují taxonomové, kteří jsou za organizování organismů placeni. Ale to je tak trochu ono, dodal. Tým chtěl vytvořit index, který by sloužil jako základ wiki, kterou by ostatní výzkumníci mohli recenzovat a přispívat do ní.

„Jde o snahu dát dohromady tento třistaletý výzkum o tomto neuvěřitelně rozmanitém regionu a přeměnit ho na jednoduchý nástroj, který může použít každý,“ řekl. „Pro tuto chvíli je to to nejlepší, čeho jsme schopni, pro někoho, kdo chce vědět, jaké stromy byly objeveny v Amazonii.“

Bonusem seznamu je podle Hanse ter Steegeho, ekologa, který se zabývá tropickými lesy v Centru biodiverzity Naturalis v Nizozemí, a vedoucího autora studie, je, že podporuje jejich předchozí, vášnivě diskutované tvrzení, že se v Amazonii nachází zhruba 16 tisíc druhů. K tomuto odhadu došli v roce 2013 poté, co prozkoumali množství vzácných a běžných druhů stromů ve vzorku 5 tisíc druhů stromů a pak hodnoty matematicky extrapolovali na celou Amazonii.

„Dívali jsme se na všechny databáze a zjistili jsme, že v Amazonii byly odebrány vzorky více než 12 tisíc druhů,“ uvedl. „To je skvělá zpráva – podporuje to naši myšlenku 16 tisíc druhů v Amazonii.“

Zbývající 4000 druhů stromů se mohou ukrývat v šuplících muzeí, protože ještě nebyly digitalizovány, nebo zůstávají neobjeveny. Podle dr. ter Steegeho může trvat století, než botanici odhalí všechny vzácné druhy.

Prozatím, říká, „je určitě nechytíme všechny“.

Převzato z New York Times