Hamburk zakázal používání jednorázových kávových kapslí

Město v Německu zakázalo používání jednorázových kapslí na kávu, plastové láhve i další neekologické předměty.

Jednorázové kávové kapsle se v současné době staly velmi populárními. Na YouTube se objevilo video s názvem „Kill the K-Cup“, které vyjadřuje, jakým problémem se kapsle staly, a zároveň vyčítá jednomu z předních výrobců kapslí, že je vůbec přivedl na trh.

V lednu letošního roku však Hamburk oznámil zákaz nakupování a používání kapslí ve všech vládních budovách a institucích po celém městě.

„Kapsle jsou poměrně drahé a především nejsou vůbec ekologické,“ řekl Jan Dube, mluvčí pro média z ministerstva životního prostředí a energetiky. „V porovnání s malým množstvím kávy, které obsahují, mají spoustu zbytečného plastového obalu a my jsme se zkrátka rozhodli, že už takové výrobky za veřejné peníze kupovat nebudeme.“

Podle mluvčího Dube byla celková spotřeba kávových kapslí v roce 2014 v Německu zhruba 3 miliardy, což se rovná asi 64 milionům kapslí na 1,75 milionu obyvatel. Toto číslo je opravdu zastrašující, řekl Dube. Problém je v tom, že kapsle se skládají z plastu a hliníku zároveň, což je téměř nemožné ekologicky recyklovat. Káva obsažená v kapslích je pak obalena zbytečným množstvím obalu. Odhadem připadají na 6 gramů kávy 3 gramy obalu.

kapsleee
Kombinace plastu a hliníku je bohužel velmi špatně recyklovatelná.

Mluvčí společnosti Nespresso, Diane Duperret, sdělila hamburskému oddělení živoního prostředí, že „zdůrazňují potřebu posunout se blíže k udržitelné společnosti.“

„Nespresso s tímto principem souhlasí,“ dodala.

Ačkoliv se nejvíce pozornosti věnuje právě kapslím, nevztahuje se hamburský zákaz pouze na ně. Seznam zamítnutých produktů obsahuje mnoho dalších zdrojů znečišťování životního prostředí, včetně plastových lahví, jednorázových příborů, barev, které obsahují biocidy a nebo třeba chlorovaných čistících prostředků. Hamburk dále také plánuje zvýšit počet elektrických vozidel v městské dopravě.

I když ostatní města v Německu přijala opatření co se týče zlepšení životního prostředí, Hamburk je prvním z nich, který zašel tak daleko. V lednu tak vyšla 150 stránková publikace, která obsahuje pokyny k lepšímu přístupu k životnímu prostředí.

„Připravovali jsme tohoto průvodce a veškeré detaily po několik let ve státní správě,“ řekl Dube. „Hlavním cílem bylo využít kupní sílu městské správy – což je více než 250 milionů eur ročně – k tomu, abychom dali šanci ekologicky šetrnějším výrobkům před těmi, co životnímu prostředí škodí.“

Mluvčí Duperret řekla, že se Nespresso zajímá o způsoby, jak zvýšit počet kávových kapslí, které budou moci skončit na recyklačních linkách a ne na skládce.

„Budeme i nadále hledat nové cesty, jak co nejvíce snížit dopad našich produktů na přírodu,“ řekla. „Zvýšit míru recyklace je pro nás jasnou prioritou.“

Coffee-background-V2

Co se týče společnosti Keurig, viceprezidentka firemní komunikace Suzanne DuLong konstatuje, že se jejich K-cup kapsle v Německu v současné době neprodávají. V emailu také zdůrazňuje, že společnost pracuje na tom, aby se stala více šetrnou životnímu prostředí.

Nové nařízení v Hamburku se sice vztahuje jen na městské vládní budovy a veřejné instituce, město však doufá, že se k úsilí o zlepšení ekologie přidají i další lidé, a to jak v rámci města, tak i přilehlých oblastí.
Zatím se Hamburk setkal s převážně kladnou zpětnou vazbou, některá další města vyjadřují zájem zapojit se a nechávají se inspirovat, jak by také mohla realizovat podobná nařízení.

Upraveno z Vice

Pokud se i u vás používají kávové kapsle a jejich konec je v nedohlednu, zkuste se s kolegy alespoň domluvit na recyklačním programu, např. u nespressa zde.