Orangutani jsou o krok blíž k vyhynutí

Oba druhy orangutana jsou kriticky ohroženy.

Ochránci přírody před tímto momentem varovali již roky. Orangutani – jedna z nejinteligentnějších zvířat na této planetě – oficiálně čelí vyhynutí.

Ñ_H|`Q@
Kesi, mládě orangutana, které bylo nalezeno v roce 2006 s chybějící rukou.

Orangutan bornejský je podle posudku zveřejněného minulý týden Mezinárodním svazem ochrany přírody (IUCN) v současné době kriticky ohrožený druh. Jejich příbuzný ze Sumatry, druhý druh orangutana, byl již uveden jako kriticky ohrožený – to znamená, že nyní jsou všichni orangutani vystaveni „extrémně vysokému riziku vyhubení ve volné přírodě,“ uvedl Mezinárodní svaz ochrany přírody.

„Tohle už je jen plnohodnotné potvrzení toho, co bylo jasné po celou dobu: ochrana orangutanů selhává,“ uvedl Andrew Marshall, jeden z autorů posudku.

V roce 2015 ochránce přírody Richard Zimmerman připomněl příběh Kesi, mláděte orangutana bornejského. Záchranáři objevili Kesi v roce 2006 na ostrově Borneo. Byla jen tři měsíce stará, drobná a křehká – a chyběla jí jedna ruka.
Zimmerman věří, že mládě se svou matkou přišly do kontaktu s člověkem po té, co byl jejich domov zničen kvůli plantážím pro pěstování palem pro výrobu palmového oleje. Po zabití matky mláděti orangutana uřízli ruku.

„Kojenci orangutanů se pohybují zavěšeni na svých matkách tím, že se jich velmi pevně drží za chlupy na břiše. Drží se pevně a své matky zásadně neopouštějí,“ uvedl Zimmerman minulý rok. „Mládě mělo useknutou ruku, pravděpodobně bylo tedy odtrženo od své matky násilně.“

Následně po záchraně byla Kesi úspěšně léčena a rehabilitována. Vyrostla v silnou a dominantní samici, která nepřipustila, aby jí chybějící ruka bránila v jakékoliv činnosti,“ řekl Zimmerman. Jednoho dne bude propuštěna zpět do divoké přírody.

(Okamžik, kdy věděla, že ona i její miminko budou v pořádku)

Kesi je jedním z orangutanů, kteří měli „štěstí“.

INDONESIA-WILDLIFE-ORANGUTAN

Podle IUCN se populace orangutanů bornejských snížila od roku 1970 téměř o dvě třetiny a bude dále klesat údajně až na 47 000 odhadovaných zvířat v roce 2025. To by představovalo pokles o více než 86 procent v 75 letech, odhadují ochránci přírody.

Populace orangutana sumaterského v minulém století také výrazně poklesla. Ve volné přírodě žije méně než 7300 jedinců tohoto druhu.

Orangutani žijí výhradně na Indonéském ostrově Sumatra a na ostrově Borneo, který sdílí Indonésie, Malajsie a Brunej.

(Indonésie konečně zatýká lidi odpovědné za vypalování jejích lesů)

Odborníci považují ničení deštných pralesů na Sumatře a Borneu za jednu z největších hrozeb pro přežití orangutanů. Děje se tak právě kvůli palmovému oleji. Podle studie Greenpeace v roce 2013 právě odlesňování kvůli palmovému oleji představuje až 75procentní ztrátu deštných pralesů na Borneu.

Odhaduje se, že lesy Indonésie a Malajsie zcela zmizí již během následujících 20 let, pokud nebude odlesňování nijak omezeno.

„Orangutani žijí výhradně v lesích,“ řekl Robert Shumaker, viceprezident pro zachování druhů Zoo Indianapolis. „Bez zdravého lesa zkrátka nemohou přežít. Obecně platí, že orangutani, kteří jsou odstraněni a odvezeni ze svého přirozeného prostředí, nemají žádnou budoucnost a pravděpodobně zemřou v důsledku zničení jejich prostředí v pralese.“

Indonesia Orangutan Rescue
Aktivisté zachraňují orangutana v roce 2013 z vypáleného pralesa na severní Sumatře.

 

Další hrozbou pro orangutanní populaci je podle IUCN lov.

Podle odhadů je za poslední čtyři desetiletí každým rokem zabito zhruba 2000 až 3000 orangutanů, a to především pro jejich maso.

„Pokud nebude lov zastaven, budou všechny populace klesat a to bez ohledu na to, co se stane s jejich přirozeným prostředím. Tato zjištění potvrzují, že ochrana biotopů nemůže sama o sobě zajistit přežití orangutanů,“ řekl Andrew Marshall.

„Orangutani mají mláďata pouze jednou za 7 až 8 let, a to jejich situaci s přežitím ještě více komplikuje,“ řekl Zimmerman.

Ačkoliv se budoucnost orangutanů zdá beznadějnou a ponurou, jejich vyhynutí není nutně nezbytná věc,“ zdůraznila IUCN.

„Orangutani se umí dobře přizpůsobit,“ poznamenal Marshall. „A zároveň úsilí vlád a korporací k omezení odlesňování by mohlo mít významný dopad na zdraví lesů na Sumatře a Borneu.“

„Upřímně si myslím, že se situace pravděpodobně ještě zhorší, než že by se zlepšila,“ poznamenal Marshall, „snad není pro orangutany ještě pozdě.“

Upraveno z The Huffington Post