Turistické klamy – Díl 3.: Krutá pravda skrytá za plaváním s delfíny

Držet se za ploutev delfína a projíždět se společně s ním v tyrkysově čisté vodě nebo v krásné přírodě, plavat s nimi v bazénu, nebo si je pohladit a užít si s nimi spousty zábavy. To jsou jedna z nejčastějších přání turistů mířících do oblastí, ve kterých se nachází zařízení, která vám podobný zážitek zprostředkují. Je však evidentní, že takové aktivity nejsou pro mořské savce příliš přirozené, co vše se tedy skrývá za další oblíbenou turistickou atrakcí?

dolphin-swim-1

Stovky až tisíce turistů míří v létě za teplým sluncem, opojným večerním vánkem a průzračnou vodou … a možností zaplavat si s delfíny. Avšak přes svou popularitu má i tato část zábavního průmyslu své temné jádro, které pomalu začíná s pravdou vyplouvat na povrch.

Po celém světě lze potkat centra, ve kterých si můžete s delfíny zaplavat. Zkráceně se nazývají SWTD (Swimming-with-the-dolphin). V posledním desetiletí se tato centra rozrůstají a nabírají na oblíbenosti.

Delfíni chovaní pro tyto účely jsou do zajetí získáváni dvěma způsoby. Jsou v zařízeních buď již narozeni a odchováni, nebo jsou odchyceni ve volné přírodě a drženi v zajetí. Bohužel nemají k dispozici ani zdaleka podobné podmínky jako v přírodě. Po několika jsou drženi v ohradách v moři nebo v nádržích s chlorovanou vodou. Prostor, ve kterém se tísní neodpovídá ani 1 procentu prostoru, který mají ve svém přirozeném prostředí. V ohradách, které jsou umístěny v moři se hromadí odpadky a kovové předměty jako jsou háčky od rybářů či hřebíky. Společně s vodou se pak dostávají do těl delfínů.

Jak uvedl bývalý pracovník jednoho ze zařízení s delfíny v Karibiku, zvířatům se neposkytovala ani základní veterinární péče. Vysoce koncentrovanou vodou s chlorem pak byli delfíni omývání, následkem čehož mohli oslepnout. Oslepnutí také často způsobuje přímé slunce, před kterým se nemají delfíni kam schovat

captive_dolphin.jpg.662x0_q100_crop-scale

Dalším problémem spojeným s chováním delfínů v zajetí jsou časté úrazy a vzájemné napadání, neboť propadají agresivnímu chování vůči ostatním delfínům. Rány způsobené narážením na okraje malých nádrží, ve kterých jsou drženi, nejsou nikterak léčeny a tak není neobvyklé, že jsou zvířata zjizvená a neustále poraněná. Kvůli tomu, že nemají přístřešek, pod který by se mohli ukrýt před sluncem, díky své náchylnosti na sluneční paprsky také často trpí popáleninami a oslepnutím.

Znepokojující jsou psychické poruchy, na které jsou právě delfíni velmi náchylní. Následkem života v zajetí trpí silnými psychickými problémy. Stereotyp, kterým denně procházejí, v delfínech vyvolává často i agresivní chování. Každý den musí několikrát opakovat ta stejná představení, stejné pohyby, stejné povely, stejné signály. To vše společně s minimálním životním prostorem je pro delfíny neskutečně frustrující.

980x

Nejvíce šokující je však chování některých samic delfínů, které bylo vypozorováno pracovníky v jednom ze zařízení v Karibiku. Samice brání svým mladým potomkům vyplavat nad vodní hladinu a nadechnout se. Údajně tak usilují o smrt svého dítěte, aby ho ušetřily životu v zajetí. Z toho lze pochopit, jak si jsou delfíni svého života vědomi a jak život v zajetí vnímají.

(Samice delfína propuštěna ze zajetí porodila)

Kromě těchto všech jmenovaných problémů, studie poukazují na další fakt, kterým je potrava podávaná delfínům v zajetí. Vzhledem k tomu, že jsou krmeni jen mraženými rybami, v důsledku nedostatku živin a vitamínů jsou jim často aplikována antibiotika. Kvůli doplňkům a antibiotikům mohou delfíni trpět na vředy nebo i zemřít.

V ohrožení jsou ale i návštěvníci center, kteří se dostávají do přímého styku s delfíny. Mnoho z onemocnění, kterými delfíni trpí, může být totiž přeneseno na lidi, a to včetně salmonelózy, virových a bakteriálních infekcí. Turisté mohou utrpět dokonce i přímá poranění od delfínů, jako je pokousání, či zlomeniny.

Delfíni, kteří už nejsou pro turisty atraktivní, nebo nejsou v předvádění představení už tak dobří, jsou posláni na jatka. Častěji se však stává, že následkem zanedbané veterinární péče a psychických poruch umírají přímo v nádržích či ohradách.

(National Aquarium přesune delfíny do azylu)

A tak i v tomto případě platí, že touha lidí být se zvířaty v blízkosti zvířata zabíjí.